Side View Raspberries Spilling Out Glass Bowl White

Odborníci si vzali na mušku pravidlo pěti vteřin. Oblíbené je hlavně v rodinách s dětmi

Znáte pravidlo pěti vteřin? Znamená to, že pokud vám kousek jídla spadne na zem, můžete ho do pěti vteřin sebrat a bez obav sníst. Je ale opravdu nutné takové pravidlo dodržovat? Odborníci se shodli v tom, že toto pravidlo je nesmysl. Jídlo, které upadne, je nutné vyhodit a do úst ho znovu nedávat. Jedná se hlavně o sušenky, lízátka nebo bonbony.

Malé děti je nutné učit, že se z podlahy nejí

Jakých výsledků dosáhli vědci? Zjistili, že dodržovat pravidlo pěti vteřin je hloupost. Jídlo, které spadlo na podlahu, by se jíst už nemělo, i kdybyste ho sebrali během jediné sekundy. I během takto krátké doby se do něj dostanou viry a bakterie z podlahy, které pak sníte. Objevit se mohou zdravotní problémy, u kterých budete jen těžko hledat příčinu.

Mohlo by vás zajímat:  Na zimu se předzásobte bylinkami. Pomohou při nemoci i v kuchyni

Mikroorganismy z povrchu jídla se dostanou do našeho těla a můžete očekávat například bolesti břicha nebo hlavy. Testy ukázaly, že pravidlo pěti vteřin je nesmysl. Při kontaktu jídla se zemí se totiž kontaminuje a bakterie obsažené v něm se dostanou zpátky do těla. Tento koloběh může trvat velmi dlouho. Je proto nutné už malé děti naučit, že jídlo z podlahy se znovu nevkládá do úst.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké potraviny se snadno dostanou do kontaktu s bakteriemi?

Jídlo, které seberete do pěti vteřin, už raději nejezte. Pět vteřin je totiž velmi dlouhá doba, během které se na pokrm dostane spousta nečistot. Nejvíce se kontaminace projeví na potravinách, které jsou tvořeny z velké části vodou. Chléb, namazaný máslem nebo sýrem, se většinou dostane na podlahu právě namazanou stranou. Přenos bakterií ale začíná už během první vteřiny.

Mohlo by vás zajímat:  Metabolismus je důležitý nejen pro hubnutí, v kondici ho udrží správné potraviny

Pravidlo pěti vteřin je vlastně jen výmluva, abychom dané jídlo mohli sníst a nevyhodili ho zbytečně. Pro mnoho lidí, kteří nemají moc peněz, je i kousek jablka velkým soustem. Jestliže je to ale možné, kousky jídla nejdříve omyjte, než je dáte do úst. Nejlepší bude daný kousek jídla vyhodit a dětem vysvětlit, že takové jídlo už se nejí.

Zdroj: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/features/5-second-rule-rules-sometimes-
Přidat na Seznam.cz