Třešňová sezona je konečně tady. Šťavnaté plody ale nejsou jediné, co přináší

Sezóna třešní začala. Bohužel cena za tyto lahodné plody láme každý rok nové rekordy. Jakmile se staneme šťastnými majiteli třešní, nezahazujme jejich stopky. Poradíme, jak si z nich vyrobit zdraví prospěšný nálev.

Třešňová sezóna

Třešně jsou sezónní ovoce, které dozrává od konce května do začátku srpna. Některé horské odrůdy dozrávají koncem tohoto měsíce, ale do té doby jich není mnoho. Dělí se do tří odrůd podle doby zrání – rané, střední a pozdní. Existuje několik desítek pododrůd, které se liší barvou a velikostí.

Třešně jsou z 80 procent tvořené vodou. Nicméně zbylých 20 procent je přímo nabitých zdravými látkami. Ve 100 gramech ovoce najdeme přes 250 mg draslíku, který je zodpovědný za odvádění přebytečné soli z těla. Vitamíny A a C obsažené v ovoci příznivě působí na pleť, podporují také detoxikační a čisticí procesy organismu.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce a zelenina nesmí chybět ve zdravém jídelníčku. Roli ale hraje i jejich barva
Zdroj obrázku: Freepik

Nálev z třešňových stonků

Vědci zjistili, že stonky třešní obsahují značné množství antioxidantů a polyfenolů, které jsou obsažené i v samotných plodech, stejně jako v dalším sezónním ovoci. Stonky třešní tak mohou být dalším zdrojem antioxidantů ve stravě.

Stonky třešní se v lidovém i přírodním léčitelství využívají již řadu let. Nálev z třešňových stonků se hojně aplikuje jako přírodní prostředek na hubnutí, ale používá se i k úlevě od menstruačních bolestí. Stonky třešní dokážou povzbudit ledviny k většímu vylučování moči, ale také chloridů, sodíku a vápníku z těla.

Třešňový nálev nejen na menstruační křeče

  • Do mísy dejte hrst třešňových stonků.
  • Zalijte je litrem vody a přiveďte k varu.
  • Nálev povařte asi 5 minut, poté odstavte a nechte vychladnout.
  • Když je nálev studený, řapíky z roztoku přefiltrujte, přelijte do láhve nebo sklenice a dejte do lednice.
  • Nálev si zachovává své vlastnosti až 3 dny.
  • Vypijte sklenici nálevu nalačno nebo kdykoli během dne během menstruace.
  • Třešňové stonky v kombinaci s hřebíčkem se také používají k léčbě onemocnění prostaty. Je však třeba připomenout, že se jedná o alternativní medicínu, která nemůže nahradit konzultaci, diagnostiku a doporučení lékaře.
Zdroj: http://recipeofhealth.com/recipe/cherry-stem-infusion-or-tea-403040rb
Přidat na Seznam.cz