Apples 1873078 1280

Ochranný postřik udrží ovocné stromy zdravé a zajistí bohatou úrodu. Už včera bylo pozdě

Pokud se chcete vyhnout houbovým parazitům a chorobám ovocných stromů, je nejvyšší čas na jarní postřik! Stromy pak budou zdravé a budou plodit velké množství chutného ovoce.

Kdy je nejvhodnější doba na postřik?

Přestože venku je ještě zima, vhodná doba na postřik již nastala. Koncem února a začátkem března je ideální čas. Důležitým pravidlem je, že by měl být postřik proveden před vyrašením prvních listů. Pokud to odložíte na pozdější dobu, může to mít negativní vliv na výnos a také na opylování. Navíc se tím sníží účinnost ochrany stromů opřed chorobami.

Mohlo by vás zajímat:  Vlašské ořechy jsou výbornou svačinkou, která naše tělo potěší. Skladovat se dají snadno po celý rok

Optimální podmínky pro postřik

Především teplotní podmínky jsou důležité. Teplota by měla být minimálně 7 stupňů Celsia. Pokud je příliš chladno, má to negativní vliv na účinnost postřiku. Také by nemělo být větrno, déšť, ale ani příliš jasno. Pokud bude pršet, ochranný prostředek se může rychle smýt a bylo by potřeba nanést ho opakovaně.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jaký postřik zvolit?

Nejčastěji se k ochraně ovocných stromů volí fungicidy. Stříká se celý strom, odspodu až k nejvyšším výhonkům. Stále více jsou ale v oblibě i přírodní přípravky. Ekologické přípravky, které obsahují Pythium oligandrum, jsou velmi účinné. Jde o houbu, která se živí patogenními houbami, které napadají stromy. Většinou ji obsahují univerzální roztoky, které jsou použitelné na jabloně, švestky, třešně, broskve a meruňky. Dokáže ochránit před mnoha chorobami.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se starat o zahradu a neutratit při tom majlant? Tipy, které přijdou vhod nejenom začátečníkům

Postřik proti škůdcům

A co další škůdci, jako jsou mšice, bělásci a podobní? I v tomto případě si můžeme zvolit mezi chemickými a ekologickými přípravky. Lepší varianta je přírodní ochrana, kterou nemusíte volit jen jaře, ale i později. Navíc si můžeme sami vyrobit přírodní kopřivový postřik. Zalijeme 1 kilogram čerstvých kopřiv 10 l vody a necháme den odstát. Kromě kopřiv je možné využít i řebříček s přídavkem řepkového oleje. Nevyplatí se šetřit, je potřeba, aby přípravek po postřiku stékal z větví. Čím více, tím lépe. Stromy vám poděkují.

Zdroj: https://www.hunker.com/12480987/when-is-the-best-time-to-spray-fruit-trees-how-often
Přidat na Seznam.cz