glass-4108085_1920-1024x768[1]

Říká se mu ocet čtyř zlodějů, což není jediné jeho tajemství. Tato tekutina se hodí na úklid, i léčbu nemocí

Když se řekne ocet, každý si logicky představí lihový výrobek za pár korun, který nijak dobře ani nevoní, ani nechutná. Kdo však tráví v kuchyni čas, ten dobře ví, že jsou i další druhy octa. Málokdo ale slyšel o pojmu, kterým je ocet čtyř zlodějů.

Ocet využívaný zloději

Název ocet čtyř zlodějů vznikl na základě legendy, která byla spojena s dobou, kdy v mnoha oblastech řádila morový epidemie. Obyvatelé kvůli své záchraně opouštěli své životy. A toho využívali zloději, kteří vykrádali příbytky a okrádali mrtvé. A aby se chránili před rizikem nemoci, využívali právě tuto tekutinu. Když byli chyceni a pod pohrůžkou smrti donuceni prozradit, jaké je jejich tajemství a proč se nenakazili morem, mnoho lidí se divilo. Přiznali, že používali bylinný ocet. Odtud vzešel název ocet čtyř zlodějů.

Mohlo by vás zajímat:  Zelí je víc než příloha k masu. Doplní důležité vitamíny a uleví při zánětu
Zdroj obrázku: Pixabay

Tato legenda sice pochází z Francie, ale tyto lektvary se používaly také v Polsku. Zachovaly se dva recepty ve státním archivu v Přemyšli. Ocet čtyř zlodějů má všestranné využití. Použít ho můžete v kuchyni, kde se vám bude hodit jako základ pro omáčku zvanou vinaigrette a také jako ochucovadlo pro dušené maso nebo zeleninu.

Působit blahodárně může také na zdraví, stačí si ho potírat na záda, hrudník nebo spánky. V kosmetice má hojné využití jako přísada do koupele a tekuté mýdlo na dezinfekci rukou. Pokud se zředí vodou, lze ho použít na oplachování vlasů. 

Mohlo by vás zajímat:  Rádoby zdravá ovesná kaše může být pěkně špatným startem dne. K chybné přípravě se uchyluje řada lidí

Doma ho využijete k dezinfekci různých povrchů

Bude se vám hodit také jako prostředek proti hmyzu a roztočům. Existuje několik různých receptů, které nesou název „ocet čtyř zlodějů“. Ten, který najdete níže, se blíží původní receptuře asi nejvíce.
Vezměte hrst pelyňku, tužebníku, měsíčku, šalvěje, padesát kousků hřebíčku, 30 gramů kořene zvonu, 60 gramů anděliky, rozmarýny a chrpy a velké množství kafru. Nalijte bylinky do 1,5 litru silného vinného octa, odložte na chladné místo na 15 dní, poté přeceďte a nalijte do lahví. Octem si natírejte ruce, uši nebo spánky kdykoliv na sobě budete cítit, že jste nemocní.

Zdroj: https://www.kitchentakeover.co.nz/four-thieves-vinegar-a-cure-for-the-black-death/
Přidat na Seznam.cz