Woman Painful Expression Holding Hands Against Belly Suffering Menstrual Period Pain Lying Sad Home Bed Having Tummy Cramp Female Health Concept

Nepříjemný pocit pálení a bolest na hrudi jsou jen začátek. Reflux je nutné řešit včas

Reflux je nepříjemný a bolestivý problém, kdy se obsah žaludku vrací zpět do jícnu. Jeho příčinou může být obezita, některé léky nebo nesprávná strava. Odhaduje se, že refluxem trpí až 40 % populace a mezi jeho nejčastější příznaky patří pálení v jícnu, bolesti v hrudní kosti, říhání, nepříjemná pachuť v ústech, škytavka, slinění, nevolnost a bolest břicha.

Reflux zhoršuje předklánění a ležení

Příznaky refluxu se často zhoršují v závislosti na zaujaté poloze, například při ohýbání nebo ležení. Opakovaný a přetrvávající reflux je třeba řešit s lékařem, jelikož může signalizovat závažný zdravotní problém nebo hormonální poruchu. U malých dětí jde ale o poměrně častý jev, který souvisí s nezralostí dolního jícnového svěrače.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí spotřebiče v nejvyšší třídě sníží výrazně náklady na energie

Vzhledem k riziku závažných onemocnění je třeba každý případ refluxu konzultovat s lékařem. Pokud jsou vyloučeny další neduhy, je prvním krokem k nápravě zdravá strava a životní styl. Lidé trpící refluxem by se měli vyhýbat tučným a kořeněným jídlům, alkoholu a sladkostem. Nedoporučuje se ani káva, sycené nápoje nebo citrusy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně jíst?

U kyselého refluxu nezáleží jen na tom, co jíme, ale také jak jíme. Vyhýbejte se těžkým jídlům a denní menu rozdělte do 5 až 6 porcí. Jídlo by nemělo být příliš horké, předejdete tak možnému podráždění, které by mohlo popálit jícen. Pacienti s refluxem by měli věnovat zvýšenou pozornost večeři. Poslední jídlo by se mělo jíst alespoň 3 hodiny před spaním a těsně po něm se vyvarujte častého ležení a předklánění, které můžou příznaky refluxu zhoršit.

Mohlo by vás zajímat:  Levandule vnese do zahrady kousek Provence a potěší nejen svou vůní

Životní styl je důležitou součástí léčby kyselého refluxu. Lidé se sedavým zaměstnáním by měli zvýšit množství denní fyzické aktivity. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby lidé mladší 64 let vykonávali alespoň 150 až 300 minut střední nebo 75 až 150 minut intenzivní fyzické aktivity. Taková dávka pohybu pomáhá předcházet obezitě, která může být jedním z faktorů zvyšujících riziko refluxu.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940
Přidat na Seznam.cz