Young Leaves Thyme Pot Seedlings White Background Garden Concept

Oblíbené koření patří mezi nejcennější léčivky. Tymián zklidní trávení a zbaví pokožku akné

Tymián je bylina, kterou stojí za to pěstovat v domácí zahradě nebo na balkoně. Pomáhá při otravách, zánětech i při různých příznacích nachlazení a chřipky. Může se využít na mnoho různých způsobů, nejen jako doplněk k jídlu. Například tymiánový olej je skvělý a infuze tymiánu je lékem na mnohá onemocnění.

Vlastnosti tymiánu

Tymián je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Přirozeně se nachází hlavně ve středomořských zemích – především ve Španělsku, Francii a Itálii. Tymián má rád suchá a skalnatá místa a vápencový substrát. V mnoha zemích se tato rostlina pěstuje v bylinkových záhonech nebo na balkonech. Rostlina obvykle dosahuje výšky maximálně 30–40 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Rozmarýn navrací do rovnováhy tělo i mysl. Navíc dokonale pečuje o ženskou krásu

Má malé listy a charakteristické fialové květy. V bylinné medicíně se používá stonek s listy a kvetoucími květy. Doporučuje se bylinu sklízet na přelomu dubna a května. Léčivé vlastnosti tymiánu jsou známy již po staletí. Používal se už ve starověkém Řecku a Egyptě.

Zdroj obrázku: Freepik

Použití tymiánu

Mnoho lidí nemá ponětí o léčivých vlastnostech tymiánu a zachází s ním jen jako s aromatickým doplňkem jídel. To znamená, že se nevyužívají všechny možnosti, které tato rostlina nabízí. Tymián má protizánětlivé, antibakteriální a diuretické účinky. Hlavní použití tymiánu je na přetrvávající kašel, infekce hrdla a úst, podráždění střev, průjem, zvracení, zažívací problémy, bolest žaludku a podobné potíže.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky na trávení

Tymián se díky cennému složení využívá také v kosmetice, především při péči o problematickou pokožku. Tymián zmírňuje akné a také minimalizuje lesk pokožky. Bylina by měla být zajímavá i pro lidi, kteří mají problém s lupy a mastnými vlasy. Tymián je složkou mnoha populárních kosmetických výrobků, ale lze jej použít i bez jakýchkoli přísad.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/thyme-tea-health-benefits
Přidat na Seznam.cz