Azalka1

Oblíbené azalky jsou nenáročné, při pěstování stačí dodržet pár jednoduchých pravidel

Azalka je okrasná rostlina, jejíž barevné květy potěší oko. Oproti tomu není příliš náročná, a dokonce i nezkušení lidé pěstování azalek zvládnou. Klíčem ke správné péči je držet se několika pravidel. Jak se postarat o azalky tak, aby krásně rostly?

Azalka, seznamte se

Azalky pěstované doma mohou dosáhnout až 50 cm. Pro zhutnění rostliny a snížení její výšky je doporučeno pravidelné ořezávání, díky kterému může růst do podoby kužele či koule.

Zdroj obrázku: Freepik

Umístění

Azalky se cítí skvěle na světlých místech, ale ne v příliš horkém prostředí. Ideální teplota je asi 18 °C. Ač mají azalky světlo rády, neumisťujte je na přímé sluneční světlo, mnohem více jim vyhovuje rozptýlené světlo, které podpoří kvetení.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte svou zahradu na příští jaro a vysaďte si květiny, které pokvetou již v květnu

Zalévání

K zalévání azalek je vhodná převařená voda pokojové teploty. Během období kvetení a intenzivního růstu by měla být půda neustále vlhká. Nedovolte však, aby byla rostlina přelitá, protože to podporuje hnilobu kořenů.

Přesazování

Rostlina by měla být přesazována každé dva až tři roky do trochu většího květináče. Azalky preferují kyselou půdu s pH 3,5–4,5, nejlepší je použít zahradnickou rašelinu se směsí písku a s vhodným hnojivem.

Zdroj obrázku: Freepik

Onemocnění

Azalka je v nedostatečných podmínkách či při nesprávné péči náchylná k mnoha nemocem. Nejběžnější jsou houbové problémy, jako je šedá nebo pravá bílá plíseň, či hnijící kořeny.

Mohlo by vás zajímat:  Zimostráz je ideální k tvarování podle libosti. Prořezávání má ale svá pravidla

Doma, nebo na zahradě?

Azalky pěstované v domě mohou být přemístěny na zahradu na jaro a léto. V první řadě jim ale musíte najít místo, na kterém nebudou na přímém slunečním světle. Koncem léta azalky přemístěte blíže domu, například na verandu, a se začátkem zimy je vraťte zpět do vnitřních prostor. Většina odrůd bohužel netoleruje mrazy, proto není celoroční pěstování venku pro azalky vhodné.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/shrubs/azalea/azaleas-noteworthy-shrubs-for-any-garden.htm
Přidat na Seznam.cz