Pale Pink Ceramic Pot With Succulent Plants Haworthia Echeveria

O rostliny se nejlépe postará sama příroda. Chemické přípravky vůbec nejsou potřeba

Existuje velké množství přípravků určených k péči o květiny. Většina z nich je ale plná chemie a některé mohou rostliny i poškodit. Mnohem lepší variantou jsou ekologické způsoby péče o rostliny. Jak se tedy starat o naše rostliny, které zdobí naši domácnost v květináčích?

Dobře vybírejte, kde nakoupíte

Je potřeba si dát záležet od začátku už při výběru rostlin. Kupujte květiny z prověřených zdrojů, zdravé a silné. Tam, kde je prověřená kvalita, máte záruku, že budou od začátku zdravé a při správné péči zdravé zůstanou.

Mohlo by vás zajímat:  Květinová louka promění zahradu v místo plné barev, péče o ni je navíc jednoduchá

Dbejte na kvalitní zálivku

Dopřejte rostlinám kvalitní vodu. Většina rostlin si vystačí s vodou z vodovodu, ale pokud je u vás příliš tvrdá, nemusí jim svědčit. Ty, které vyžadují kyselou půdu, mohou strádat. Dopřejte jim zálivku převařenou vodou. Rostliny, které nemají speciální požadavky, zalévejte dešťovou vodou nebo pár dní odstátou. Zvláštní potřeby mohou mít například orchideje, kterým uděláte radost destilovanou vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na škůdce?

Ačkoliv máme mnoho možností mezi chemickými prostředky, i tady se vyplatí pomoct rostlinám přírodně. A jaké jsou osvědčené možnosti?

  • Česnekový extrakt – Použijte 200 g česneku na deset litrů vody, dejte na několik dní odstát a vznikne lék na mnohé neduhy – mšice, bakterie i plísně.
  • Bezový extrakt – 200 g květů a listů černého bezu vmíchejte do 10 l vody, nechte den odstát a zřeďte v poměru 1 : 10. Tento postřik pomůže proti mšicím a housenkám.
  • Extrakt z měsíčku – 1 kg sušeného měsíčku se rozmíchá v 10 l teplé vody. Funguje proti mšicím.
Mohlo by vás zajímat:  Majestátní bugenvilea se ráda hřeje na slunci, bývá ale terčem mnoha nepřátel

Přírodní hnojiva

I při hnojení se můžete plně spolehnout na přírodu. Je mnoho možností, jak hnojit, aniž bychom rostliny zanesli zbytečnou chemií. Mezi ně patří:

  • kávová sedlina,
  • čajová sedlina,
  • banánové slupky,
  • vaječné skořápky,
  • pivo.

Kávová nebo čajová sedlina se navíc velmi snadno používá, stačí ji smísit s půdou. Pivo je zase perfektní v péči o orchideje. Vyzkoušejte a uvidíte.

Zdroj: https://patuxentnursery.com/blog/keep-potted-plants-alive/
Přidat na Seznam.cz