Orchid 3479539 1920 2 1024x683[1]

O orchideje se postará i začátečník, při splnění několika podmínek je lze také snadno rozmnožit

Nikoho nepřekvapí, že orchideje jsou jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin, které se pěstují v našich domovech. Dokáží totiž vykouzlit opravdu nádherné květy, které budou obdivovat nejen nově příchozí, ale i ti, kdo jen procházejí kolem našich oken. Víte ale, jak o orchideje správně pečovat? A co teprve když se objeví nový pupen? Poznejte jejich tajemství a vydejte se cestou milovníka orchidejí!

Proč jsou orchideje vůbec tak oblíbené?

Především to bude proto, že orchideje obecně mají docela nízké požadavky na péči. Když rostlina vykvete, vypadá opravdu královsky, a proto budí dojem, že péče o ni bude velmi náročná. Naštěstí to vůbec není tak hrozné a orchideje může pěstovat i ten, kdo se v květinách zrovna zvlášť nevyzná.

Mohlo by vás zajímat:  Šálek čaje si s chutí dají i rostliny. Toto netradiční hnojivo nestojí ani korunu

Chce to především vědět, že rostlina:

  • potřebuje průhledný květináč,
  • zalévá se v intervalu 1–2 týdny,
  • požaduje speciální substrát pro orchideje,
  • nenávidí přímé sluneční světlo.

Při splnění těchto podmínek se vám rostliny odmění. Až vykvetou, budete na sebe tak pyšní, že začnete skupovat orchideje ve velkém!

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak orchideje množit?

Ze semene je možné vypěstovat zcela novou rostlinu, ale doma je to velmi obtížné. Květy musíte řádně opylovat a vytvořit zvláštní podmínky, proto se při přesazování doporučuje vegetativní reprodukce. Některé druhy lze přesazovat dělením, jiné zakořeněním nových rostlinek, tzv. keiki. Poslední jmenovaný způsob je nejjednodušší a popíšeme si ho níže.

Mohlo by vás zajímat:  Aktivní uhlí uchrání rostliny před plísněmi a podpoří je v růstu
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak zasadit keiki?

Keiki vyrostou občas místo květu přímo na orchideji. Nemůžete je ale oddělit ihned. Musíte počkat, až se jim vyvinou kořeny o délce minimálně 3 cm. Poté je lze odříznout (minimálně centimetr pod kořeny) a umístit do nového substrátu. Zvolte takový, který je určen přímo pro orchideje, ušetříte si tím spoustu starostí. Nová květina by neměla stát na parapetu, kam svítí přímé světlo. Zalévejte v delších intervalech a často vlhčete rozprašovačem.

Přidat na Seznam.cz