Fikus1

O fíkus se postará i začátečník, stačí dodržet několik jednoduchých pravidel

Zdravý fíkus patří mezi nejpůsobivější rostliny v interiéru. Je krásný, ale aby takový zůstal, musíme se o něj řádně starat. Fíkus je vhodný již pro zaběhlé pěstitele, ale zároveň nemusíte být úplný profík, abyste jej zvládli pěstovat. Pár kroků pro správné pěstování bychom vám rádi představili.

Kam fíkus umístit

Většina interiérových rostlin si potrpí na správné umístění a fíkus není jiný. Umístit tuto rostlinu na parapet je ta největší hloupost. Také nadměrný stín je špatný. Fíkus dejte naproti oknu, které směřuje na západ. Místo umístění by mělo být pevně dané a rostlinu nepřenášejte. Také neotáčejte květináč a zabraňte průvanu. Pokud tyto podmínky zajistíte, fíkusu zůstanou listy, které velmi často opadávají.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbenou léčivku si snadno vypěstujete doma. Aloe je nenáročná, a přitom velmi prospěšná
Zdroj obrázku: Freepik

Teplota pro fíkusy

Na vysokou teplotu si nepotrpí. Optimální teplota je ta pokojová. V zimě může být až o deset stupňů méně. Fíkusy se dokáží vyrovnat se suchým vzduchem způsobeným ústředním topením, ale pokud jim poskytnete vlhčí vzduch, budou jedině rádi.

Zálivka

Bezpochyby je i zálivka pro správný růst fíkusu velmi důležitým krokem. Proto použijte měkkou vodu, která je nejlépe odvápněná. Zálivku rostlině dopřejte dvakrát týdně. V zimě zalévejte fíkus jednou týdně. Pokud je horko, zejména v létě, měli byste fíkusu dopřát pravidelné kropení. Pro posílení rostliny můžete použít 50 mililitrů piva a sklenici vody. Pivo musí být zvětralé. Fíkus vás tak odmění krásnými a lesklými listy.

Mohlo by vás zajímat:  Kvetoucí záhonky i v zimě mohou být skutečnost, stačí zasadit ty správné rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Hnojení

Hnojení musí být pro fíkusy správné. Nejlepší bude, pokud je budete hnojit během vegetačního období, což je od jara do podzimu. Doporučujeme použít přípravky určené pro okrasné rostliny nebo ty, které jsou přímo určené pro fíkusy. V zimě nechte fíkus odpočívat.

Čištění listů

Bohužel prach je pro fíkusy negativem. Pokud se na listech usadí vrstva prachu, rostlina nemá možnost volně dýchat. Proto uděláte nejlépe, když vezmete hadřík z mikrovlákna, navlhčíte jej a lehce setřete listy.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/ficus/ficus-tree-care.htm
Přidat na Seznam.cz