Newspapers Folded Stacked

Noviny sníží množství plevelu, přispějí kompostu a nahradí květináč

Noviny vždy hrály významnou roli při doručování informací a zpráv až k našim dveřím. Jakmile je však dočteme, staré noviny často skončí v koši na recyklaci nebo v horším případě v běžném odpadu. Věděli jste ale, že tyto vyřazené papíry mohou být na zahradě neuvěřitelně užitečné? Namísto toho, abyste je vyhazovali, zvažte opětovné použití starých novin jako cenného zdroje pro vylepšení zahrady. V tomto článku prozkoumáme různé způsoby, jak můžete znovu použít staré noviny ve své zahradě a využít tak výhod, které nabízejí.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhodit listy květáku je velká chyba. Prospějí zdraví, zakomponovat je lze do mnoha receptů

Kontrola plevele

Jednou z nejvýznamnějších výhod používání starých novin na zahradě je jejich účinnost při hubení plevele. Vytvářením přirozené bariéry noviny zabraňují slunečnímu záření proniknout k semenům plevelu a udusí stávající plevelné rostliny. Na půdu kolem rostlin položte několik vrstev novin, důkladně je namočte a zakryjte vrstvou mulče. Tato technika pomáhá potlačit růst plevele a minimalizuje potřebu chemických herbicidů.

Zadržování vlhkosti

Staré noviny mohou pomoci zahradě udržet vlhkost tím, že fungují jako mulčovací vrstva. Mulčování novinami vytváří ochrannou bariéru, která zpomaluje odpařování vody z půdy a snižuje frekvenci zavlažování. To je zvláště výhodné v horkých letních měsících, kdy je ochrana vody zásadní. Kromě toho mulč z novin také pomáhá regulovat teplotu půdy a udržuje ji v létě chladnější a v zimě teplejší.

Mohlo by vás zajímat:  Těžká vrstva sněhu může zničit celou zahradu. Ochranu potřebují stromy, trávník i cesty
Zdroj obrázku: Freepik

Kompostování

Noviny jsou skvělým doplňkem kompostovací hromady. Mají vysoký obsah uhlíku a lze je použít jako hnědý materiál k vyvážení zeleného odpadu bohatého na dusík v kompostu. Noviny natrhejte na malé kousky a smíchejte je s kuchyňskými zbytky, odřezky trávy a další organickou hmotou. Noviny se budou postupně rozpadat, přidávat do kompostu cenný uhlík a napomáhat procesu rozkladu.

Náhrada květináče

Staré noviny jsou cenově dostupnou a ekologickou alternativou k tradičním květináčům na semena. Srolováním do válců a jejich zajištěním páskou můžete vytvořit biologicky rozložitelné květináče, které jsou ideální pro zakládání semen. Jakmile jsou sazenice připraveny k přesazení, můžete je zasadit přímo do země. Noviny se časem rozloží a umožní tak kořenům volně růst.

Zdroj: https://www.thespruce.com/use-newspaper-in-flower-garden-1315905
Přidat na Seznam.cz