Nepřítel každé fasády, který se zdaleka netýká jen starých domů. Nenechte ho zvítězit
O fasádu domu bychom se měli náležitě starat. Špatný stav může značit, že je potřeba udělat rekonstrukci. Řasy se objevují stále častěji – dokonce také na nových domech. Mohou znetvořit celou budovu a vést ke zničení vnější stěny. Pro člověka ale nejsou nebezpečné.
Jak řasy odstraníte?
Řasy se mohou tvořit na všech druzích povrchu. Za správných podmínek budou vegetovat na plastu, kameni, dřevě i betonu. Vznikají, když na povrch nedopadá dostatek slunečního svitu a je vystaven vlhkosti. Mohou se objevit po celé stěně nebo tam, kde je vlhkost nejvyšší – pod střechou nebo zastíněným parapetem.
Řasy nejsou nebezpečné pro naše zdraví, ale jsou živnou půdou pro houby a další plísně. V takovém případě je nutné řasy co nejdříve odstranit. Můžete použít mechanické metody – vrstvu vydrhnout houbičkou. Poté zkontrolujte stav omítky a zjistěte, jestli řasa nepronikla hlouběji do zdi. Použít můžete také tlakový čistič, ale proud vody musí být slabý, abyste nezničili omítku.
Pokud mechanické metody nestačí, musíte použít chemikálie
K tomuto účelu slouží anorganické sloučeniny na bázi chloru nebo amonné sloučeniny. První možnost ale musíte nejdříve vyzkoušet na kousku zdi a zjistit, jestli nebude obarvená. Pokud se po dekontaminaci objeví vybledlé barvy, je nutné zeď znovu natřít barvou. Nejlepší volbou bude silikonová, protože u ní je menší pravděpodobnost, že se řasa znovu objeví. Ošetření by se mělo provést po celé zdi.
Proti vlhkosti musíte bojovat. Zkontrolujte stav drenážních systémů a v případě potřeby je opravte nebo přestavte. Zkontrolujte také žlaby a odtokové trubky, některé možná bude potřeba utěsnit. Pokud se voda shromažďuje u stěny štítu, vybudujte drenážní systém. Na terasách se řas zbavíte snadněji. Mechanické metody nemusí být vždy účinné, nejlepší volbou budou chemické prostředky.
Zdroj: https://cooperatornews.com/article/facade-restoration/full