Hedgehog 1759027 1920[1]

Ježek na zahradě není zablešený škůdce. Zkušení zahrádkáři ví, proč si ho na pozemku udržet co nejdéle

Ježek vypadá roztomile, ale mnoho lidí ho má zafixováno jako zvíře, které může být škůdcem, který je plný blech. Čas od času se může objevit na našich zahradách. V tu chvíli nastává otázka, zda se ho zbavit, nebo zda si ho zde co nejdéle udržet. Zkušení zahrádkáři mají v tomto jasno. I když ježci mají různorodou pověst a koluje o nich řada mýtů, skutečnost je taková, že je na místě si ho v zahradě udržet co nejdéle. Ideální tak, že mu postavíte domeček. Úkryt, ve kterém bude přebývat. Za to se vám odmění tím, že vám o zahradu může pomoci pečovat. Jak přesně? Kromě cizopasníků ježek konzumuje:

  • housenky a brouky,
  • hlemýždě a žížaly,
  • ptačí vajíčka.
Mohlo by vás zajímat:  Nalít na rostliny žíravinu nemusí být šílenost. Místo okamžité zkázy začnou růst podstatně rychleji než dřív

Vhodné umístění

Pro úspěšné přežití zimy je potřeba vybudovat ježkův úkryt na strategickém místě. Měli byste ideálně najít klidné, málo frekventované a vzdušné místo. Domeček musí stát na suchém místě, proto vysledujte, zda se v dané lokalitě nehromadí voda po dešti. Ježkům nevadí mírné převýšení. Potěšíte ho, pokud bude v blízkosti domečku strom, keř nebo živý plot. Potrpí si na soukromí a vpády vetřelců snáší velmi těžce. Držte proto své kočky a pejsky dál od ježka.

Mohlo by vás zajímat:  Rané vs. nové brambory: každý typ se hodí pro jiný způsob úpravy
Zdroj obrázku: Pixabay

Hromada listí

Pokud se vám nechce kupovat komerčně vyrobený domek, ježek si rád poleží v hromádce listí. Stačí, když při hrabání listí nebudete tak důkladní a několik hromádek necháte volně na zahradě. Pod vrstvou listí můžete ještě vytvořit měkké dno ze sekané slámy, pilin, mechu a větviček. Celé obydlí by mělo být zajištěno větvemi, aby vítr listí snadno nerozfoukal. Uvidíte, že si do takto připravené postýlky ježek rád zaleze.

Vybavení

Ať už ježkovi domeček postavíte nebo koupíte, měli byste mu ho i adekvátně vybavit. Jak bylo již zmíněno, ideální je na dno domečku umístit suchou slámu nebo jinou podestýlku, aby bylo v obydlí teplo. Podestýlka by měla dosahovat zhruba do poloviny výšky konstrukce. Během podzimu se vyvarujte častým kontrolám a obcházení domečku, abyste nevyplašili potenciální zájemce o azyl. Potravu ježkovi shánět nemusíte, ale můžete mu k domečku postavit misku s čistou vodou.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/gardens/a19772562/how-attract-hedgehogs-into-garden-hedgehog-houses/
Přidat na Seznam.cz