Tit 5875738 1920

Naši ptačí přátelé mohou v zimě strádat, dopřejme jim úkryt a dostatek krmení

Ptáci jsou v zahradách našimi spojenci a pomáhají nám v boji proti mnoha škůdcům. Dělají jarní a letní ráno příjemné svým veselým zpěvem, avšak zima je pro ně těžká doba. Jak pomoci našim okřídleným přátelům v chladných dnech?

Rostliny

Rostliny, které ptactvu pomohou, můžeme rozdělit na dva druhy. Prvním jsou ty, které jim poskytují přístřeší. Druhým jsou rostliny, které pro ptactvo mohou být potravou. Skrýší mohou být stromy jako je borovice, smrk, jedle nebo modřín. Díky svým hustým větvím nabízejí tyto jehličnany ochranu před dravci. Jako potrava poslouží například rakytník, černý bez, třešně, slunečnice, pampelišky či růže.

Mohlo by vás zajímat:  „Když musím platit sama za sebe, zapomeň na druhé rande. Nebude,“ sdělila jsem muži ze seznamky
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vyrobte krmítko!

Připravte si suché větvičky, velkou plechovku, lepidlo, nůž a provázek. Odřízněte dno plechovky, na vnější stranu stěny nalepte větvičky různých délek a přidělejte na plechovku provázek. Poté stačí jen krmítko naplnit potravou a umístit jej například za okno. 

Čím jej naplnit?

Místo krmení by mělo být pro ptáky bezpečné a nejlépe izolované od koček. Volte tiché a klidné místo bez průvanu. Vhodné je kryté krmítko, které je čas od času třeba vyčistit, ochrání to strávníky před parazitickými chorobami a zatuchlými potravinami. Kromě jídla je také dobré umístit do krmítka čistou vodu. Složení připravených potravin volte v závislosti na tom, jací strávníci krmítko navštěvují: 

  • Drozdi – volte jablka, hrušky, citrusy, rozinky, šípky, hloh, směs obilovin, krupice a rýže.
  • Straky, vrány – milují směsi zrn s krupicí, rýží, kousky chleba a mají také rádi slaninu.
  • Vrabci – rádi zobají jemná zrnka lnu, dýně a slunečnice či nasekané ořechy, krupici, jablečnou kůru a chleba.
Mohlo by vás zajímat:  Cibule nechybí v teplé ani studené kuchyni. Každý druh působí příznivě na zdraví
Zdroj obrázku: Pixabay.com

TIP: Přírodní krmítko z šišek

Nasbírejte v lese šišky a nechte je doma v teple otevřít. Namočte je do tuku či loje a posypejte semínky. Takto připravené šišky zavěste za provázek na strom. Ptáčci vám za tuto přírodní dobrotu poděkují!

Přidat na Seznam.cz