Lot Ripe Berries Sea Buckthorn Branches Close Up

Neotřelý živý plot i hlavní hvězda zahrady: rakytník je nenáročný a jeho plody bezkonkurenční

Rakytník je výjimečný keř, který uchvátí svým vzhledem a dodá zahradě na kráse svými stříbřitě třpytivými listy, které doplňují nažloutlé květy na jaře a sytě oranžové plody na podzim. A právě plody jsou dalším důvodem, proč zasadit keř na zahradě, protože patří mezi tuzemské superpotraviny. Peckovice rakytníku jsou totiž zdrojem cenných vitamínů, minerálů a zejména antioxidantů, navíc báječně chutnají v sirupech i v zavařeninách. Jak se rakytník pěstuje?

Keř do nepohody

Je obdivuhodný a výjimečný, přesto nemá žádné požadavky na umístění, což z něj dělá ještě větší hvězdu zahrady. Rakytník totiž roste dobře na úrodných půdách, ale může se zasadit i na bývalé rumiště nebo do rohu zahrady, kam svítí slunce. Nesnese pouze podmáčenou půdu nebo těžké a hlinité zeminy. Miluje sluneční paprsky, ale nemusí růst jako solitér, naopak keříky mohou tvořit zajímavý živý plot nebo bariéru okolo cest. Keř se zahnojuje jednou za tři roky pomocí kompostu nebo rozloženým hnojem.

Mohlo by vás zajímat:  Sušené švestky budou po ruce po celý rok. Snadno si je připravíte v obyčejné troubě
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na samčí a samičí exempláře

Na co je důležité pamatovat při sadbě rakytníku? Bezesporu na dostatek prostoru, protože keř může dosahovat výšky úctyhodných 6 metrů. Navíc se jedná o dvoudomou rostlinu, proto je potřeba na zahradě vysadit samčí i samičí exempláře, aby se květy mohly opylovat a mohla se očekávat bohatá sklizeň plodů. Keře se nemusí intenzivně prořezávat, přesto se doporučuje ponechat hlavní výhonek ve výšce asi 70 centimetrů a větvičky pod ním vystříhat, aby vznikla pravidelná koruna.

Mohlo by vás zajímat:  Přírodní zázrak z babiččiny zahrádky: černý rybíz zatočí s infekcí a postaví zpátky na nohy

Při sběru pozor na trny

Rakytník je trnitý, proto je potřeba při sběru plodů na podzim používat rukavice. Je to též kvůli lepkavé šťávě, která z peckovic vytéká, protože plody jsou poměrně měkké. Plody se mohou sbírat i v pozdním podzimu, nebo dokonce zmrzlé. Syrové plody jsou trpké a nechutnají vůbec dobře, naopak ve šťávách, v želé, v zavařeninách a v džemech jsou výtečné. Z peckovic se mohou připravovat tinktury. Plody jsou známé svými léčivými účinky na kardiovaskulární choroby nebo kožní onemocnění, jsou zdrojem vitamínů C, A, P, E a K, rovněž skupiny B, minerálů, jako jsou vápník nebo hořčík, a flavonoidů s antioxidačními účinky.

Zdroj: https://plantura.garden/uk/fruits/sea-buckthorn/sea-buckthorn
Přidat na Seznam.cz