Nenáročné kaktusy se mohou těsnat s jinými, jejich odnože je ale lepší oddělit
Kaktusy jsou oblíbeným doplňkem domu. Jsou totiž velmi jednoduché na pěstování, zpravidla od nás nic nevyžadují, jen výjimečně by chtěly dostat napít. Na druhou stranu kaktus dokáže ohrozit svými pichlavými ostny, které se mohou stát nebezpečnými pro děti a domácí zvířata. Pokud jste se ale pro pěstování kaktusů rozhodli, pojďte si přečíst, jakým způsobem je správně množit.
Kaktusy se, jak je obecně známo, nemusí ani přesazovat. Taková změna jim nedělá dobře. I tak se ale může jednou za dlouhou dobu stát, že se jí nevyhnou. Dokud kaktus ze svého květináče nevyroste, je úplně zbytečné ho přesazovat. Pokud ale přeci jen přeroste svůj původní květináč, měl by být při přesazování několik dní až týdnů suchý, aby se vám ho podařilo vyndat.
Podmínky k pěstování kaktusů
Kaktus je nutné pěstovat ve speciální hlíně pro kaktusy a sukulenty. Vyžaduje extra propustnou půdu a minimální množství živin. Kaktus tvoří pouze povrchové kořeny, proto je dobré zvolit mělký květináč a naplnit ho substrátem. Nová nádoba by vždy měla být o něco málo větší než ta předchozí. Kaktusům se bude také velmi dobře dařit sesazeným v jedné nádobě. Můžete si tak vyrobit svou vlastní miniaturní poušť. Kaktus by měl být umístěn na dostatečné světlo, snese i přímé sluneční záření. Zalévat by se měl jen minimálně. Bohatě mu postačí jednou za měsíc mírná zálivka. Vzhledem k jeho nenáročnosti na živiny jej nemusíte hnojit vůbec. Je to lepší, než ho přehnojit, je velmi citlivý a nemusel by přežít.
Kaktus má ve zvyku dělat mnoho odnoží. Poznáte je tak, že roste jedna rostlinka na druhé, nebo těsně vedle sebe. Mohou takto nějakou dobu růst, nicméně aby byl kaktus spokojený, je nutné je po nějaké době oddělit od sebe. Opět je vhodné nachystat malý květináč, který naplníte substrátem na kaktusy a sukulenty a zasadíte do něj odnož. Časem v zemině vytvoří kořeny a začne pomaličku růst.