Closeup Portrait Hands Gardener With Seedling Peat Pot Hands Gloves Puts Plant

Nekupujte nové rostliny. Namnožte si jednoduše ty, co už máte doma

Jaro je nejlepší čas ke množení rostlin. Způsob množení se odvíjí od druhu rostliny. Pelargonie si nejlépe rozesadíte tak, že odříznete špičku výhonku v délce několika centimetrů a vložíte ji do vody, aby zakořenila. Popínavku syngonium množíme z výhonků s kořeny. Ty vložíme rovnou do substrátu a přidáme jim opěru v podobě drátu, aby se měly po čem pnout.

Fialku množte z listů

Africká fialka se dá množit z listů. Z dospělé rostliny nožem odřízněte list i s řapíkem a vsaďte ho do hlíny tak, aby se okraj listu nedotýkal zeminy. Pak rostlinu pravidelně zalévejte, brzy zakoření a rozroste se. Listy sanseviery rozdělte na kousky dlouhé 3–5 centimetrů. Když řez zaschne, vložte list do zeminy a umístěte květináč na slunečné místo.

Mohlo by vás zajímat:  Okrasná toulcovka si občas pěkně vymýšlí. Nespokojí se jen tak s nějakým prostředím

Asparágus před množením dobře zalijte, poté ho vyjměte z květináče. Kořenový bal rozdělte na několik menších částí, které rozmístíte do dalších květináčů. Zelenec si o množení přímo říká, sám totiž vytváří odnože, které stačí odstřihnout a ponořit spodní částí do vody. Po několika dnech se začnou vyvíjet kořeny a s nimi pak už rostlinku můžete sázet do substrátu. Výhonky se dají sázet i rovnou do hlíny, stačí udržovat hlínu vlhkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Šáchor se množí řízky

Šáchor se množí taktéž velmi snadno, a to vrcholovými řízky. Ustřihněte jeden stonek, zkraťte listy na dvoucentimetrové kousky a vložte je do vody ustřiženými listy směrem dolů. Když se objeví kořeny, můžete ho sázet do hlíny. Také množení oblíbené kolopejky není nic složitého. Na listech vytváří malé dceřiné rostlinky, které samy zakoření a vyrostou. Kolopejku ale můžete množit i pomocí řízků.

Mohlo by vás zajímat:  Sanseviera odpustí i malé chyby při pěstování. Při správné péči se odmění krásnými kvítky

Šplhavice zlatá neboli potos se množí odříznutím lodyhy s několika listy, kterou následně vložíte do vody. Když zakoření, můžete ji vsadit do hlíny. Podobně se množí i ibišek. Z jedné větvičky můžete odříznout hned několik stonků s listy, které ve vodě pustí kořeny a ochotně se ujmou i ve vlhké hlíně.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/propagating-houseplants/
Přidat na Seznam.cz