Intense Scratching Arm By Woman Who Is Itching From Th Erash Alergic Reaction

Někteří lidé přitahují komáry jako magnet. Roli hraje krevní skupina, fyzická námaha i hormony

Komáři jsou jedním z nejnenáviděnějších druhů hmyzu. Dělají život nejtěžším na jaře a v létě a mohou proměnit večerní kempování nebo venkovní párty v noční můru. Ukazuje se však, že komáři si v drtivé většině vybírají lidi, kteří se vyznačují určitými vlastnostmi.

Krevní skupina, která přitahuje komáry

Zajímavostí je, že komáři, kteří nás štípou, jsou samice. Samečci se živí jen nektarem z květin. Studie ukazují, že lidé s krevní skupinou 0 mají 83procentní pravděpodobnost, že je bodne komár. O něco menší zájem mají komáři o držitele krevní skupiny B. Oproti nim lidé s krevní skupinou A mají dvakrát vyšší pravděpodobnost napadení komárem. Zajímavé je, že 85 procent lidí vylučuje chemický signál přes kůži, který naznačuje jejich krevní skupinu.

Mohlo by vás zajímat:  Balkon bez květin je smutný. Rozveselí ho krásné barevné květy i oblíbené bylinky

Vědci zjistili, že komáři jsou přitahováni estradiolem, což je ženský pohlavní hormon ze skupiny estrogenů. Ženy s jeho zvýšenými hladinami jsou oblíbenější u komárů. Kromě toho, těhotné ženy mají větší pravděpodobnost, že budou bodnuty komárem. Je to způsobeno větším množstvím oxidu uhličitého emitovaného během dýchání. To zase souvisí s jejich zvýšenou tělesnou teplotou.

Zdroj obrázku: Freepik

Tělesná teplota

Když se v horkých dnech potíme více než obvykle, vylučujeme směs amoniaku a kyseliny mléčné a močové. Toto spojení je pro komáry přímo pozvánkou. Kyselina mléčná se produkuje ve svalech v důsledku fyzické námahy, což je důvod, proč lidé, kteří sportují, mají větší pravděpodobnost, že se stanou obětí komára.

Mohlo by vás zajímat:  Typického českého zahrádkáře poznám hned u vstupu, říká pracovník hobbymarketu

Tělesná teplota také zvyšuje riziko kontaktu s komárem. Mluvíme nejen o horečnatých lidech a těhotných ženách, ale také o těch, kteří jsou vystaveni zmiňované fyzické námaze. Jelikož jsou komáři, přitahováni vydechovaným oxidem uhličitým, nemůžeme se divit, že velmi často létají kolem naší tváře a kolem našich uší.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7545027/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15703334/, https://www.wionews.com/science/study-finds-that-mosquitoes-are-more-prone-to-bite-men-than-women-483166, https://www.nbcmiami.com/news/local/mosquitoes-prefer-people-with-type-o-blood-study-finds/1924764/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2826349/, https://www.smithsonianmag.com/science-nature/why-do-mosquitoes-bite-some-people-more-than-others-10255934/, https://www.verywellhealth.com/reason-mosquitoes-bite-some-people-more-others-4858811
Přidat na Seznam.cz