Někteří lidé přitahují komáry jako magnet. Roli hraje krevní skupina, fyzická námaha i hormony

Komáři jsou jedním z nejnenáviděnějších druhů hmyzu. Dělají život nejtěžším na jaře a v létě a mohou proměnit večerní kempování nebo venkovní párty v noční můru. Ukazuje se však, že komáři si v drtivé většině vybírají lidi, kteří se vyznačují určitými vlastnostmi.

Krevní skupina, která přitahuje komáry

Zajímavostí je, že komáři, kteří nás štípou, jsou samice. Samečci se živí jen nektarem z květin. Studie ukazují, že lidé s krevní skupinou 0 mají 83procentní pravděpodobnost, že je bodne komár. O něco menší zájem mají komáři o držitele krevní skupiny B. Oproti nim lidé s krevní skupinou A mají dvakrát vyšší pravděpodobnost napadení komárem. Zajímavé je, že 85 procent lidí vylučuje chemický signál přes kůži, který naznačuje jejich krevní skupinu.

Mohlo by vás zajímat:  Šálek kávy příjemně povzbudí. Vědci znají odpověď na to, kdy je nejlepší si ji dopřát

Vědci zjistili, že komáři jsou přitahováni estradiolem, což je ženský pohlavní hormon ze skupiny estrogenů. Ženy s jeho zvýšenými hladinami jsou oblíbenější u komárů. Kromě toho, těhotné ženy mají větší pravděpodobnost, že budou bodnuty komárem. Je to způsobeno větším množstvím oxidu uhličitého emitovaného během dýchání. To zase souvisí s jejich zvýšenou tělesnou teplotou.

Zdroj obrázku: Freepik

Tělesná teplota

Když se v horkých dnech potíme více než obvykle, vylučujeme směs amoniaku a kyseliny mléčné a močové. Toto spojení je pro komáry přímo pozvánkou. Kyselina mléčná se produkuje ve svalech v důsledku fyzické námahy, což je důvod, proč lidé, kteří sportují, mají větší pravděpodobnost, že se stanou obětí komára.

Tělesná teplota také zvyšuje riziko kontaktu s komárem. Mluvíme nejen o horečnatých lidech a těhotných ženách, ale také o těch, kteří jsou vystaveni zmiňované fyzické námaze. Jelikož jsou komáři, přitahováni vydechovaným oxidem uhličitým, nemůžeme se divit, že velmi často létají kolem naší tváře a kolem našich uší.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7545027/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15703334/, https://www.wionews.com/science/study-finds-that-mosquitoes-are-more-prone-to-bite-men-than-women-483166, https://www.nbcmiami.com/news/local/mosquitoes-prefer-people-with-type-o-blood-study-finds/1924764/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2826349/, https://www.smithsonianmag.com/science-nature/why-do-mosquitoes-bite-some-people-more-than-others-10255934/, https://www.verywellhealth.com/reason-mosquitoes-bite-some-people-more-others-4858811
Přidat na Seznam.cz