Recycle Papers From Boxes

Někteří hází staré krabice rovnou na zahradu. Místo nepořádku sklízí bohatou úrodu

Mulčování je zahradní technika, díky které naše zahrádka překoná náročné období. Přináší mnoho výhod při pěstování zeleniny, ovoce, ale i květin. Zúrodňuje půdu a zároveň vytváří lepší podmínky pro vývoj rostlin. Chrání půdu před mrazem a likviduje plevel. Jako mulč se nejčastěji používá listí, sláma, posekaná tráva, kůra, piliny, ale využít můžete i staré kartonové krabice, které by za jiných okolností putovaly do odpadu. Jak na to?

Přirozený přírodní proces

Vidíme to všude kolem nás. Na podzim padá listí a hromadí se pod stromem, kde chrání půdu před mrazem v zimních měsících. Tráva, která s blížící se zimou odumírá, zůstává na místě. I tyto běžné procesy v přírodě mají svůj smysl a význam. Přestože příroda ví moc dobře, co dělá, člověk tomu paradoxně nechodí naproti. Každý podzim pracujeme na očistě zahrady, hrabeme listí, vyvážíme ze svého pozemku kolečko za kolečkem plné trávy, listí, větviček… A tak musíme zasáhnout, aby půda i s rostlinami přežily zimní období.

Mohlo by vás zajímat:  Loňská semena po ošetření v heřmánku mají velkou šanci na vyklíčení

Mulč je ideální na zimu i na léto. V létě chrání půdu před vysycháním a zároveň díky němu není nutné tak často rostliny zalévat. V zimě funguje jako skvělá izolace, která zabraňuje tvorbě tvrdé krusty v zemi a chrání ji před mrazem. Mimo to brání v růstu plevele a podílí se na vzniku nové zeminy tím, že se časem rozloží na humus.

Zdroj obrázku: Freepik

Recyklujte efektivně

Mulčováním můžete recyklovat nejen rostlinné odpady, ale i zbytky přírodních materiálů, jako jsou staré kartony. Zakrytí půdy kartonem má hned několik výhod. Jednou z nich je fakt, že se karton rozkládá pomaleji než jiné mulče. Papírová lepenka v procesu rozkladu navíc přitahuje žížaly, které substrát skvěle prohnojí. Děje se tak díky celulóze, kterou karton obsahuje. Papírové stelivo udržuje ideální vlhkost půdy, a tak není nutné rostliny tak často zalévat. Navíc brání růstu plevele, takže si ušetříte hodiny plení.

Mohlo by vás zajímat:  V letním dezertu nesmí chybět šťavnaté třešně. Díky jednoduchým trikům je jejich vypeckování hračka

Myslete ovšem na to, že všechny kartony nejsou vhodné pro mulčování půdy. Materiál by měl být bez potisku a co nejpřirozenějšího charakteru. Nepoužívejte tedy kartony pokryté plastovou fólií či lakem. Nejvhodnější je šedá, nepotištěná papírová lepenka, aby se chemikálie z inkoustového potisku nedostaly do půdy. Z krabic odstraňte také všechny štítky, nálepky, sponky a pásky.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/use-corrugated-cardboard-mulch-35031.html
Přidat na Seznam.cz