Cat Smelling Plant

Některé balkonové rostliny nejsou dobrou volbou pro kočičí mazlíčky

Obzvláště v posledních letech je čím dál populárnější si z balkonu dělat takovou menší městskou zahrádku nebo zkrátka oázu klidu plnou rostlin pro milovníky přírody. Pokud ale vlastníte jakéhokoli domácího mazlíčka, je na čase zpozornět. V tomto článku se dozvíte, na co si dávat pozor hlavně u koček, často ale tato fakta platí i pro jiná zvířata.

Jak mohou rostliny ublížit

Už ze základní školy většina z nás ví, že některé rostliny se zkrátka nejí. Bohužel kočkám tohle nevysvětlíte. Obzvlášť pokud máte doma odvážného průzkumníka nebo malé koťátko, které se snaží vše ochutnat. Proto musíte dávat jako majitel na mazlíčka pozor.

Mohlo by vás zajímat:  Rostlinná strava je přirozenou cestou ke zdraví, která tělo navrátí do rovnováhy

Některé rostliny se vyznačují toxickými vlastnostmi. I když je ale rostlina v pořádku pro konzumaci člověkem, neznamená to, že kočce neublíží. Naše trávicí systémy se v určitých aspektech liší. Může také nastat případ, kdy by kočkám obecně květina nebo bylinka nic udělat neměly, ale zrovna váš kamarád na ně má alergii. I na to je potřeba dohlédnout.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak rozpoznat, že je něco špatně

Pokud si všimnete jakékoli změny v chování vašeho mazlíčka, je na čase začít ho detailněji sledovat. Když se zakročí včas, následky většinou nejsou fatální, a to jak u alergické reakce, tak u otravy. Klasickými prvotními změnami v chování můžou být apatie, nechutenství či snížená pohyblivost. Dále pak může dojít ke zvracení či průjmu. Když tyto potíže přetrvávají, je potřeba vyhledat veterinární pomoc.

Mohlo by vás zajímat:  Typického českého zahrádkáře poznám hned u vstupu, říká pracovník hobbymarketu

Co si tedy na balkon dát

Většina bylinek by měla být bezpečnou volbou pro vašeho mazlíčka. Řada z nich může být dokonce pro zvířata prospěšná a vy je můžete zužitkovat v kuchyni. Sáhnout můžete například po meduňce, bazalce, heřmánku nebo petrželi.

I spousta čistě dekorativních rostlin by problém způsobit neměla. Zvolit můžete například bambus, který se i často používá do kočičích hraček. Fialky nebo petúnie by měly být také v pořádku.

Zdroj: https://be.chewy.com/which-plants-are-poisonous-to-cats-a-complete-guide/
Přidat na Seznam.cz