Nejlepší odrůdy okurek pro pěstování na zahradě i balkoně
Lidskému tělu dodají spoustu živin a nadchnou svojí svěží chutí. Řeč je o okurkách. Dají se pěstovat nejenom na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Důležité ale je vybrat si správnou odrůdu, aby nebyly hořké.
Tipy do zahrady i do skleníku
Někdo jako prevenci hořkosti doporučuje okurky oloupat určitým způsobem, ovšem to je sporné. Důležitější je vybrat si správný druh. Minimálně hořké bývají okurky s označením F1. Jsou zároveň vytrvalé a odolné, protože vznikly křížením různých odrůd a spojují jejich nejlepší vlastnosti.
Jde o tyto druhy:
- Lider F1 – Raná odrůda střední velikosti s vysokou odolností, dobrá ke konzervování.
- Soplica F1 – Středně raná odrůda s vynikající chutí a odolností vůči plísňovým onemocněním. Okurky ale mohou být kyselé.
- Parys F1 – Odrůda dozrávající od července do září. Vhodná do salátů i ke konzervování.
- Caesar F1 – Středně raná odrůda, vynikající na moření a konzervování.
Pro pěstování ve skleníku se doporučuje odrůda Pharo. Přizpůsobí se různým podmínkám, rychle roste a nabízí bohaté výnosy.
Pravidla pěstování
Pěstování okurek není žádná věda. Můžete buď zasít semena přímo do země, nebo si v květináčích předpěstovat sazenice, které přesadíte. Do květináčů semena vysévejte v dubnu. Pro předpěstování je vhodná půda s mírně kyselým nebo neutrálním pH a substrát musíte udržovat vlhký. Sazenice dejte na světlé a teplé místo. Vhodná doba k přesazení přichází tehdy, když rostliny mají dva listy a teplota vzduchu venku je kolem 12–16 °C. Obvykle tomu odpovídá období druhé poloviny května. Chcete-li sít semena rovnou do země, vhodný čas nastává ve stejnou dobu nebo na začátku června. Zasejte je na jižně orientované, slunné místo s úrodnou půdou a záhon zakryjte agrotextilií, aby měla správné podmínky ke klíčení. Budou-li se okurky plazit po zemi, potřebují mít mezi sebou metrové mezery, na podpěrách jim stačí poloviční vzdálenost.
Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/vegetables/top-cucumber-varieties/