Hedge Fence Leaves Natural Background

Živý plot nabízí nespočet variant. Oblíbené jsou jehličnany i listnaté druhy

Fungují jako zelené bariéry mezi pozemky a chrání před nechtěnými pohledy sousedů a kolemjdoucích. Živé ploty jsou velmi oblíbené a v tuzemsku jsou tvořeny nejčastěji tújemi, které mají mnoho výhod. Dobře se tvarují a poměrně rychle rostou, mohou ale vést k přílišnému okyselení okolní půdy. Po jakých jiných rostlinách sáhnout? Velmi vhodné jsou exotické cypřiše nebo stálezelené keře a stromky, které mohou být vhodnými alternativami k jehličnanům.

Staré a dobré túje

Mnozí čeští pěstitelé nedají na jehličnany z čeledi cypřišovitých dopustit. Různé druhy tújí se používají v živých plotech, ve skupinovém aranžmá i jako solitéry. Vytvářejí živé ploty, které jsou zcela neprostupné. Mezi nevýhody tújí patří obsažené silice, v nichž se nachází látka thujon, která je vysoce toxická. Po požití hrozí otrava, při styku s pokožkou podráždění a zarudnutí, v horším případě vyrážka. Thujon se používá v malých dávkách v lidovém léčitelství. Túje lze nahradit jalovci, klasickými smrky nebo dalšími jehličnany.

Mohlo by vás zajímat:  Správní zahrádkáři ani v lednu nezahálí. Již nyní můžeme sázet oblíbené květiny
Zdroj obrázku: Freepik

Jehličnany vhodné do živých plotů

Jaké jiné jehličnany zvolit, aby poskytovaly obdobnou ochranu jako túje? Vhodnými alternativami jsou další druhy cypřišů, protože rychle rostou. Z kontejnerové výsadby může dorůst takový exemplář do výšky tří metrů během pouhých osmnácti měsíců. Jednoduše se tvarují, prořez stimuluje k dalšímu růstu. Cypřišům se daří na slunci v humózní a mírně kyselé půdě. Další možností je tis, který naopak roste velmi pomalu, ale stejně jako cypřiše se dobře prořezává a tvaruje dle potřeby.

Mohlo by vás zajímat:  Uložte begonie k zimnímu spánku. Stačí málo, aby na jaře znovu rozkvetly

Listnáče ideální do živého plotu

Z listnatých keřů se nabízí zimostráz, který je známější pod názvem buxus. Těmto keříkům se daří též ve stínu. Velmi dekorativní je cesmína, kterou zdobí v zimě červené nebo bílé plody. Zkušení zahradníci doporučují též vavřín východní nebo ptačí zob obecný, který může mít na výšku až pět metrů a vyniká krásnými květy a dekorativními plody. Mezi další vhodné varianty patří ambra americká, buk lesní, jehož hnědé listy v zimě neopadávají, nebo habr obecný, který je zcela nenáročný a mrazuvzdorný.

Zdroj: https://www.thespruce.com/best-shrubs-for-hedges-4151139
Přidat na Seznam.cz