Nejen muškáty, balkonům sluší i jiné méně známé druhy, které vystaví květy slunci
Jaro je nejlepší doba, kdy si udělat pořádek na balkoně a připravit si zahradu na nadcházející sezonu. Díky několika květináčům s barevnými květinami se stane ideálním místem k odpočinku. Nejčastěji jako rostliny volíme muškáty, ale stojí za to, vysadit také jiné druhy, které vám budou sousedé závidět. Jako rostliny do této kategorie patří?
Vyzkoušet můžete dvouzubec nebo lobelku
Mladé rostliny dvouzubce přesahují výšku několika desítek centimetrů, a tak je nejlepší je zasadit do květináčů. Mezi sebou by ale měly mít velkou vzdálenost, nejlépe 30 cm. Rostou velmi rychle a vytvářejí svěží kaskády stonků, které jsou pokryté malými žlutými květy. Péče o ně není náročná, stačí je jen zalévat. Rostlina je odolná vůči nadměrnému slunečnímu záření, takže se hodí i na balkon na jižní straně.
Lobelka je malá rostlina, jejíž sazenice můžete vložit do květináče, ale také zasadit na zahradě. Není nutné o ni zvláštně pečovat, stačí ji jen ráno a večer zalévat, pokud je přes den velké horko. Můžete ji zasadit na slunné místo, které je chráněné před větrem. Harmonizuje s petúniemi, měsíčky nebo jinými rostlinami, které mají podobné nároky na péči.
Mezi trvalkami hledejte fuchsii, mezi jednoletými povijnici
Povijnice je jednoletá rostlina, která ale dosahuje výšky až 4 metrů. Existuje několik odrůd, které se liší nejen barvou květů, ale také tvarem listů. Semena si můžete koupit v zahradních obchodech. Na plném slunci nebo i v částečném stínu dokáže zakrýt podpěry nebo zábradlí na balkoně. Pravidelně by se měla zalévat a v období sucha je nutné na ni myslet o něco více. Nevyžaduje prořezávání, ale suché květiny průběžně odstraňujte.
Fuschie patří mezi trvalky a vyznačuje se visícími květy. Není mrazuvzdorná, proto je nevhodné ji přes zimu nechávat venku. Rostou v částečném stínu, sluneční paprsky mohou její listy spálit a rychle ji zbavit květů. Musí mít úrodnou, humusovou půdu a stále vlhký substrát. Od května do srpna ji pravidelně hnojte.