Nehybridní odrůdy a hybridy rajčat

Jaký je rozdíl mezi nehybridními a hybridními odrůdami? Nehybridní, volně definováno jako volně opylované odrůdy, které byly objeveny před mnoha generacemi a měly takovou hodnotu, že byly uloženy, zachovány. Je všeobecně dohodnuto, že za nehybridní odrůdy nemohou být považovány žádné geneticky modifikované rostliny.

Nehybridní odrůdy

Nehybridní odrůdy často nejsou tak produktivní jako hybridy, ale většinou chutnají lépe a můžete uchovat jejich semena z jednoho období do druhého, případně vypěstovat odrůdu, která se výborně hodí pro vaše podmínky. Většina nehybridních odrůd jsou tyčkového typu, což znamená, že vyrostou v dlouhé, protáhlé, popínavé rostliny a produkují rajčata dlouho průběžně během sezóny.

Mohlo by vás zajímat:  Křenový postřik ochrání ovocné stromy před chorobami i škůdci. Účinně odežene i nenasytné komáry

Hybridní odrůdy rajčat

Na druhé straně hybridy jsou rajčata, jejichž šlechtění bylo kontrolováno a organizovano ze zvláštních důvodů. Například jsou šlechtěné, aby měly větší odolnost vůči chorobám. Ta právě u dědičných odrůd chybí. Ve skutečnosti hybridní odrůdy rajčat mají mnoho výhod oproti volně sprašovaným odrůdám. Hybridy obvykle více plodí a dozrávají dříve a rovnoměrně. Jejich plody bývají kvalitnější.

Je to opravdu jen na vás, jakou odrůdu chcete pěstovat. Pokud se chcete vyhnout hybridům a pěstovat pouze nehybridní odrůdy, musíte sledovat značení. Pro hybridy se obvykle používá označení „F1“. Pokud potřebujete nebo chcete rajčata odolné proti chorobám, musíte si pořídit hybridy. Abyste se dozvěděli, jakým chorobám hybridy odolají, podívejte se na písmena za názvem na značení rostliny. Například VFFNTA znamená, že rostlina je odolná proti vadnutí Verticillium, Fusarium 1 a 2, háďátkům kořenovým Nematodes, mozaikovému viru Tobacco a nákaze stonků Alternaria. Rostlina označená VFFNTA je vhodnou volbou, pokud již v minulosti vaše rajčata postihly tyto nákazy.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada plná šťavnatého ovoce nabitého vitaminy: I na tu nejmenší se vejde ovocný strom

Kupte si semena rajčat

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Nehybridní odrůdy a hybridy rajčat”

Komentáře jsou uzavřené.