Automatic Sprinkler System Watering Lawn Close Up

Neefektivní zalévání konví je už přežitek. Moderní systémy šetří práci, čas i samotnou vodu

Zalévání je doménou léta, ale rostliny potřebují zavlažovat takřka celoročně s výjimkou dnů, kdy mrzne nebo prší. Zatímco u menšího prostoru nebo předzahrádky stačí vzít do ruky konev a zeleň zalít, v případě větších zahrad a pozemků je takový způsob vysoce neefektivní. Řešením není ani zahradní hadice, která má omezené možnosti a dosah. Jaké další možnosti zavlažování se nabízí?

Automatický zavlažovací systém

Prvotní investice je sice vyšší, ale automatický závlahový systém je velmi efektivní a může uspořit velké množství vody. Z toho důvodu se volí i na menších pozemcích. Skládá se z potrubního systému a postřikovačů, které se spojují konektory, přičemž je potřeba napojení na čerpadlo, případně na retenční nádrž, hydroforové čerpadlo a elektronické ovládání. Nejmodernější instalace se mohou ovládat pomocí aplikace chytrého telefonu. Nevýhodou systému je nutnost rozkopání zahrady, proto je vhodnější instalace při jejím zakládání.

Mohlo by vás zajímat:  Česnek je účinné přírodní antibiotikum. Největší účinky prokáže při konzumaci ráno
Zdroj obrázku: Freepik

Použití dešťové vody

Další možností, kterou podporuje skrze dotační program Dešťovka též český stát, je využití dešťové vody, která se chytá pomocí okapového svodu do jímky nebo retenční nádrže, která je skrytá pod trávníkem. Přebytečnou vodou se při deštích nádrž naplní, v dobách sucha se může využívat na zalévání, což je vysoce ekologické. Tato metoda vyžaduje instalaci hydroforu, zalévá se pomocí hadice nebo rozprašovačů.

Použití přenosných zavlažovačů

Pro všechny, kdo si nechtějí rozkopat designovou zahradu, jsou určené přenosné závlahové systémy s různými tryskami. Jedná se o stojan, do kterého se připojuje hadice, a může se přemisťovat dle potřeby. Pro doplnění vláhy se mohou použít též zavlažovací sety s hadicemi, které nejsou zakopané v zemi, ale leží volně na trávníku nebo se umisťují podél plotu, přičemž lze nastavit trysky, aby směřovaly požadovaným směrem. Variantou, která je nejdražší, je pak automatický bezúdržbový závlahový systém, kdy postřikovače se zasouvají do země a nebrání při sekání trávníku. Navíc lze tento systém osadit senzory vlhkosti, které aplikují vláhu přesně tam, kde je zrovna potřeba.

Zdroj: https://puffycarrot.com/garden-irrigation-systems/
Přidat na Seznam.cz