Nature Medicine Herbs Wooden Background

Nasušte si bylinky z vlastní zahrádky na zimu

Existuje mnoho způsobů, jak vytěžit ze svého pěstování maximum. Jestli si na okně, balkonu nebo zahradě pěstujete bylinky, měli byste se naučit, jak je sklízet a uchovat na zimu. Díky tomu budete mít vlastní bylinky během celého roku a nebudete si je muset kupovat v obchodě. Ušetříte peníze a navíc budete mít k dispozici to, co jste si sami vypěstovali nebo nasbírali na louce.

Jak sklízet byliny

Bylinky vždy musíte sklízet ve chvíli, kdy jsou ve své vrcholovém stavu. Jedině tak si zachovají přírodní oleje, chuť, vůni u léčivé vlastnosti. Čas vždy záleží na bylině, kterou chcete sbírat. Listy rostlin sbírejte před rozkvětem byliny, protože jinak vám k ničemu nebudou a potom již budou příliš hořké na to, abyste je použili.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvé bylinky z parapetu přímo na náš stůl: jídelníčku dodají sto chutí a vůní

Květy mají nejvíce esenciálních olejů a chutě ve chvíli, kdy se objeví první poupata. Zároveň je nesmíte nechat úplně rozkvést, protože jinak přijdete o jejich zdravotní výhody. A nakonec semínka z bylin lze sklízet poté, co uschnou na rostlině. Jakmile budou tmavě hnědé nebo černé, můžete se pustit do sklizně. Správná sklizeň je ale jen polovinou úspěchu.

flat-lay-cup-herbal-tea-with-plants
Zdroj obrázku: Freepik

Jak sušit byliny

Sušení většiny částí bylin můžete provádět hned několika způsoby. Nejstarší je sušení na vzduchu, kdy stonky s listy svážete do malých svazků a pověsíte vzhůru nohama na suché, teplé a vzdušné místo. Ideálně přímo na slunce. Využít můžete také síta na sušení, kdy bylinky rozprostřete na síto a necháte je sušit na vzduchu jako v předchozím případě.

Mohlo by vás zajímat:  Kopřivové hnojivo je přírodní pomocí nejen pro pěstovanou zeleninu

Mnohem rychlejší a modernější metodou je využití sušičky na potraviny. To je nejlepší v případě, že nesvítí slunce a nemáte k dispozici suchý vzduch. V sušičce cirkuluje jemný, teplý proud vzduchu. Musíte nastavit nízkou teplotu, abyste byliny nepoškodili. Semena můžete sušit tak, že je v mělké vrstvě rozprostřete do otevřené nádoby a necháte sušit 1-2 týdny. Musíte je ale odstranit z hlavy rostliny.

Zdroj: https://www.frostsgardencentres.co.uk/news/543/how-to-dry-herbs-for-winter
Přidat na Seznam.cz