Woman Pours Liquid Mineral Fertilizer Watering Can With Water Cultivation Caring Indoor Potted Plants Hobbies Leisure Home Gardening Houseplant Urban Jungle Apartment

Nalít na rostliny žíravinu nemusí být šílenost. Místo okamžité zkázy začnou růst podstatně rychleji než dřív

Už ze základní školy víme, že žíraviny rostlinám (i člověku) škodí. Co když to ale není úplně pravda a flóře můžou prospět? Opravdu to tak je, pouze je třeba dodržet několik zásad, které nejsou nikterak složité, a kdo si je osvojí, může se těšit z úspěchu. Jak u okrasných rostlin, které budou růst jako nikdy předtím, tak u rostlin užitkových, které díky výraznějšímu růstu nabídnou i větší sklizeň.

Známý kysličník

Pojem kysličník jste už určitě slyšeli. Možná také název kysličník vodíku. V obou případech jde o lidové označení chemické látky, která se nazývá peroxid vodíku. Jde o čirou kapalinu, mající o něco větší hustotu než voda, která má silné oxidační vlastnosti. A základní použití? Je to samozřejmě dezinfekce drobných povrchových ran. Proto by se měl kysličník, tedy správně peroxid vodíku, nacházet v každé domácí lékárně.

Mohlo by vás zajímat:  Vysazujeme ovocné stromky

Pozor na koncentraci

Ano, tím pomocníkem pro hnojení rostli je peroxid vodíku, chcete-li kysličník. Kámen úrazu při jeho použití však může nastat ve chvíli, kdy se ho rozhodnete pořizovat. Na trhu je k dostání v řadě různých koncentrací. A tady pozor. Zatímco v nižších koncentracích se může jednat o skvělé hnojivo a účinnou dezinfekci, ve vyšší koncentraci už opravdu mluvíme o možné nebezpečné žíravině.

Zdroj obrázku: Freepik

Správný peroxid vodíku, který bychom měli mít doma, je ten 3%. Právě ten se používá na povrchová zranění a užijeme ho také jako hnojivo. Na trhu lze pořídit i koncentrace vyšší, ale těm se vyhněte. Rozhodně neplatí, že čím vyšší koncentrace, tím lépe – tedy pokud jde o naši využitelnost.

Mohlo by vás zajímat:  Papriky pomohou bojovat proti zákeřným nemocem. Vyzkoušejte výborný recept

Smíchejte s vodou

Použití peroxidu jako hnojiva je extrémně jednoduché. Stačí ho pouze smíchat s vodou. Ten správný, tedy tříprocentní, použijte v množství kolem 20 mililitrů. Ty rozmíchejte v jednom litru odstáté, nejlépe dešťové vody. Obě tekutiny důkladně propojte a roztok je připraven k použití. Jak? Nejjednodušeji, jak to jenom jde. Touto směsí rostliny zalijte, jak jste zvyklí. Ve vodě obsažený peroxid zabrání tvorbě hnilobných procesů a podpoří růst rostliny. I žíravina tak může pomoci, když se použije správně.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/using-hydrogen-peroxide-in-garden.htm
Přidat na Seznam.cz