Nálev z majoránky zklidní trávení a předejde rakovině. Nezklame ani v posteli
Majoránku by doma měl mít každý. Má diastolické, antibakteriální, analgetické a antivirové vlastnosti, navíc se jedná o přírodní afrodiziakum, skvělý zdroj vitamínů a minerálů. Obsahuje mimo jiné vitamín C, B1, B2 a betakaroten. Sáhnout byste po ní měli, když vás trápí plynatost nebo bolesti břicha či máte problémy s trávením, pálením žáhy a žaludečními vředy.
Mírní akné a jiné kožní problémy
Majoránka vám může pomoci také při kožních problémech, zejména při akné, zánětech a obtížně se hojících ranách. Dá se použít i na opary. Dále ji můžete využít při infekcích dýchacích cest, intenzivní rýmě, bronchitidě, horečce a kašli, zejména vlhkém. Majoránka zabraňuje oxidaci tuku v cévách, proto ji lze použít při ateroskleróze.
Toto zázračné koření může inhibovat enzymy zodpovědné za sekreci inzulínu, což může být zvláště důležité pro diabetiky. Výzkum ukazuje, že majoránka může vykazovat protirakovinné vlastnosti. To může zahrnovat rakovinu prsu, rakovinu vaječníků a rakovinu jater. V případě již diagnostikovaných nádorových onemocnění může majoránka podpořit léčbu a redukovat stávající rakovinné buňky.
Je vhodná do diety
Stále více se také mluví o pozitivních účincích majoránky při hubnutí, jelikož zlepšuje látkovou výměnu a snižuje vylučování žaludečních šťáv. Proto se vyplatí zařadit ji do redukčního jídelníčku. Dalším využitím majoránky je zvýšení libida, proto se jí někdy říká přírodní afrodiziakum. Nejoblíbenějším způsobem užívání majoránky jsou nálevy.
Zalijte 3–4 lžičky čerstvé nebo sušené majoránky vroucí vodou a nechte 10–15 minut louhovat. Nálev můžete užívat buď vnitřně, nebo zevně ve formě pleťového tonika. Dobře funguje jako výplach při bolestech v krku. Majoránku můžete použít i k inhalaci. V lékárnách lze zakoupit také majoránkový olej, pastilky s obsahem majoránky nebo majoránkovou mast. Majoránku by neměly užívat osoby, které mají problém s oběhovým systémem a nízkým krevním tlakem. Naopak ji mohou užívat těhotné ženy.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/marjoram#what-it-is, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25662759/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871212/, https://www.thenationalnews.com/uae/science/uae-scientists-discover-marjoram-a-cancer-killer-in-your-herb-garden-1.403856