Nachystejte se na podzim a vysaďte si tykve. Budou nejen chutné, ale i hezkou dekorací
Tykev patří k oblíbeným rostlinám mezi zahrádkáři. Rychle roste a nabízí plody různých tvarů. Z takové okrasné tykve lze vyrobit mnoho krásných dekorací. Pěstování tykví není nikterak složité, ale i tak je třeba rostlinám a plodům poskytnout pravidelnou péči. Co stojí za to vědět o pěstování tykve a co dělat, aby plody byly krásné?
Tykev: květy a plody
Lagenárie patří mezi exotičtější rostliny z rodiny tykví. V Asii a Africe ji lze zahlédnout v přírodních podmínkách, kde může dorůst do délky až pěti metrů. Lagenárie je plazivá rostlina, která se dokáže napínat po podpěře a v době květu příjemně voní. Rostlina může vyzdobit ploty, a to především v létě a na podzim. Na začátku července se na tykvi objeví první bílé a velké květy. Rostlina bude posázená samčími i samičími květy současně. První květy jsou slabé, vyblednou a opadají. Druhé květenství je vytrvalejší a později začne produkovat plody. Ty budou ze začátku podlouhlé, někdy zakroucené a někdy ve spodní části baňaté. Záleží jen na zvolené odrůdě.
Kdy tykev vysazovat
Tykev by měla být vysazena na začátku dubna doma do malého květináče. Jakmile vyroste sazenice, přesaďte ji na zahradu, což bude přibližně ke konci května. Pokud si tykev nechcete předpěstovat, můžete semena zasít přímo na zahradu, a to na konci května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Je ale třeba počítat s tím, že vegetační období tykve se posune o několik týdnů.
Podmínky pro růst
Nejlepší podmínky tykvi zajistíte, pokud ji budete pěstovat ve skleníku. Ovšem lze ji pěstovat i ve venkovních podmínkách. Snažte se zajistit a uvolnit co nejslunnější místo na vaší zahradě. Pokud zajistíte rostlině teploty mezi 22–30 °C, budete se moci těšit z krásné a hojné úrody. To stejné platí pro substrát. Nejlépe by měl být pH neutrální a měl by být stále vlhký, výživný a nejlépe humusový.
Péče o tykev
Tykev by měla být kvůli správnému růstu a bohatému výskytu plodů pravidelně hnojena vícesložkovými přípravky. Hnojte nejlépe každé dva týdny. Je možné použít přírodní hnojiva, jako je kompost. Nezapomínejte ani na pravidelnou zálivku, která by v horkém počasí měla být prováděna každý den. Pro podporu ji můžete zasadit k plotu nebo jiné podpěře. Pokud jí poskytnete správné podmínky, můžete se těšit na sklizeň již na podzim.
Zdroj: https://bonnieplants.com/how-to-grow/growing-pumpkins/