Tomatoes 1561565 1920

Na tyto chyby pozor: jaké jsou nejčastější omyly při pěstování rajčat

Rajčata – červené ovoce, které je častokrát mylně označováno za zeleninu, není na pěstování snadné. Největší problémy nastávají při pěstování tradičních odrůd této oblíbené plodiny. Které chyby jsou nejčastější a jak se jim vyvarovat?

Voda – základ života

Jedním z předpokladů pro úspěšnou sklizeň těchto červených plodů je dostatečný přísun vody. Pro jeho dodržování pomůže kupříkladu instalace zavlažovacího sytému. V případě menšího počtu plodin postačí ukotvit jejich zalévání v denní rutině. Na nedostatek vody reaguje rostlina velice rychle. Svému pěstiteli dává tento problém najevo nejčastěji srolováním svých listů. Pokud po této „výstraze“ nedojde k zalití, dojde k zabarvení listů do hnědé barvy. To je, na rozdíl od srolování, nevratné.

Mohlo by vás zajímat:  Práci vám usnadní kvalitní zahradní hadice

Důležitý je i způsob zalévání. Během něj by samotná rostlina neměla být příliš namočena, v opačném případě hrozí vznik plísní.

Živiny a půda

Úrodu rajčat ovlivní také množství živin. Proto je třeba pravidelně hnojit vícesložkovými hnojivy s obsahem mikroelementů. Jejich nedostatek se projevuje poruchami růstu, zvlněnými listy či nesprávnou tvorbou plodů. V důsledku oslabení je keř náchylnější vůči chorobám a škůdcům.

Zásadní je také typ zeminy. Rajčatům se nejlépe daří v úrodné půdě humusovitého typu, jejíž pH se pohybuje v rozmezí 5,5 až 6,5.

Mohlo by vás zajímat:  Meruňky jsou unikátem pro zdraví, na Vánoce se hodí mít zásobu sušených
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Teplo a světlo

Při pěstování rajčat ve venkovním prostředí dochází ke kolísání teploty, které pro rajčata představuje další potíž. Příliš velké teplotní výkyvy (např. v létě mezi dnem a nocí) mohou zhoršit stav listů, které v těchto podmínkách častěji uvadají.

Dalším důležitým faktorem je světlo. Rajčata jej ke svému růstu potřebují, zároveň je nutné myslet na jeho intenzitu. Při vystavení příliš velkému množství slunečních paprsků může dojít k popálení plodiny. Nejvhodnější je rozptýlené světlo.

Choroby a škůdci

Jak již bylo zmíněno, vůči nemocem či parazitům jsou nejnáchylnější rostliny oslabené nedostatkem živin či vody. I přes důkladné dodržování všech výše zmíněných bodů může dojít k výskytu nemoci. Mezi ty nejčastější patří různé typy plísní a hniloba. Předcházet jim je možné používáním speciálních přípravků.

Mohlo by vás zajímat:  Mýty okolo zdravého stravování z něho dělají složitý proces. Stačí se zaměřit na několik pravidel

Naopak škůdci se na rajčatech vyskytují jen zřídkakdy. Mezi ty nejčastější se řadí mšice, mandelinka bramborová nebo třásněnky. Napadají zejména listy, čímž snižují schopnost rostliny plodit. Bojovat s nimi lze různými způsoby. Namísto chemikálií je nejlepší využít přírodních prostředků, které jsou příznivější jak pro samotnou rostlinu, tak pro okolní prostředí.

Přidat na Seznam.cz