Na nenáročné kolopejky můžete občas i zapomenout, dopřejte jim ale dostatek světla
Kolopejky (kalanchoe) jsou sukulenty, které se pěstují téměř samy. Kvetou od ledna nebo února, jsou nenáročné a vypadají krásně na kuchyňském parapetu. Jako u jiných rostlin i tady existuje spousta druhů, mezi kterými si můžete vybrat. Liší se svými květy, některé potřebují jinou péči než ostatní.
Pokud jste začátečník, kolopejkou nic nezkazíte
Rod Blossfeldia má květy v odstínech červené, žluté nebo bílé barvy. Kontrastují se zelenými listy, které jsou mírné ozubené. V zimě potřebuje slunce, proto je dobré dát rostlinu na jižní stranu domu nebo bytu. Nesmí ale být u topení, protože vysoká teplota jí dobře nedělá. Zalévat stačí každých 10–14 dní, až když je zemina suchá. Přes léto při vysokých teplotách by neměla stát na slunci.
Kolopejka přezdívaná „sloní uši“ má široké listy trojúhelníkového tvaru, které jsou na dotek hebké. Dejte ji na východní parapet, zalévat postačí jednou měsíčně. Mezi další druhy patří kolopejka mechová. Jak název napovídá, má mechové, masité listy, které vypadají, jako by je pokrýval bílý povlak. Do květináče byste ještě před zasazením rostliny měli dát drenáž a květinu postavit na slunné místo.
Výhodou je zálivka, kterou nepotřebuje tak často
Kolopejky nevyžadují zvláštní péči, nebude jim vadit, když na několik dní odjedete z domova a nebudou zalité. Kolopejce Kalanchoe tetraphylla se lidově říká také „pouštní zelí“ nebo „palačinka“. Má kulaté listy, které jsou na okrajích červené. V zimě jim voda stačí jednou za měsíc, přes léto zalévejte jednou za 14 dní. Stejně jako ostatní druhy potřebuje hodně světla.
Další odrůda má masité listy ve tvaru srdce. Když se podíváte blíž, uvidíte zvlněné okraje. Měla by mít propustný substrát a postavte ji na slunný parapet, kde bude přijímat dostatek světla. Nepotřebuje příliš mnoho vody, vždy sáhněte do zeminy, pokud je suchá, vodu jí dopřejte. Jedná se o varietu Feathered Liverwort.
Zdroj: https://www.miraclegro.com/en-us/library/indoor-gardening/how-grow-kalanchoes