Na muškáty zapomeňte. Truhlíky plné fuchsií okouzlí každého, jejich namnožení je snadné
Fuchsie je mimořádná dekorativní rostlina, která se v našich podmínkách pěstuje v květináčích a truhlících. Během vegetačního období krásně zdobí terasy, balkony a interiéry. Díky křížení různých druhů si dnes můžete vybrat z několika tisíc odrůd. Fuchsie mají mnoho barev, nejčastěji však uvidíte fialovou, růžovou, bílou nebo červenou. V Jižní Americe, odkud tato rostlina pochází, ji neopyluje hmyz, ale kolibříci. Množení fuchsií je jednoduché a zvládnete ho i sami.
Podmínky pro pěstování fuchsií
Fuchsie kvete od května po celé léto. Během této doby by měla být květina na polostinném místě s teplotou 20–25 stupňů Celsia. Během tohoto období je třeba rostlinu pravidelně zalévat a hnojit, aby byl zajištěn zdravý vzhled a bohaté květenství. Po odkvětu shodí většinu listů a zchřadne. Na zimu rostlinu přestěhujte na chladné místo s teplotou 14–16 stupňů Celsia. Musí zde mít dostatek světla, protože na tmavém místě se rostlině nebude dařit.
Správný termín a technika množení fuchsií
Fuchsie snadno zakořeňují celý rok, ale nejvhodnější termín výsadby je říjen a listopad. Ideální délka řízků je 6–10 cm a mít měly by mít alespoň 3 nebo 4 pupeny. Nejlepší je odebrat výhonky z vrcholů. Vrcholové řízky by se měly řezat těsně pod základnou pupenů, protože pak snadněji zakoření. Řez by se měl provádět ostrým nožem. Spodní část řízků ponořte do zakořeňovacího roztoku. Poté je vložte 1–2 cm hluboko do vlhké půdy, do které udělejte důlek.
Jak připravit substrát pro rozmnožování?
Substrát, do kterého by se měly sazenice vložit, se skládá ze tří vrstev. Na dno položte drenážní vrstvu, může to být štěrk, písek nebo rozdrcená cihla. Potom položte vrstvu úrodné půdy a na ni stejně silnou směs písku a rašeliny. Půda by v době sazení měla být vlhká.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/fuchsia/propagating-fuchsias.htm