Na mšice jde vyzrát. Nepříjemné škůdce zlikviduje obávaný plevel a oblíbená přísada do kuchyně
Pro zahradníka není nic horšího, než když jeho rostliny napadnou mšice. Rázem je po parádě i vynaloženém úsilí. Mšice obvykle napadají okrasné rostliny, zeleninu, ale také keře. Tito zákeřní škůdci se velmi rychle rozmnožují. Z rostlin pak vysávají buněčnou šťávu, čímž rostliny pomalu, ale jistě hubí. Proto abyste se mšic zbavili, musíte jednat co nejrychleji. Pro přírodu a hlavně pro napadenou rostlinu je nejlepší, když použijete proti mšicím přírodní prostředek. My pro vás máme tip, jak na to.
Jak poznat, že na rostlině parazitují mšice?
Tito škůdci jsou drobní živočichové různého zbarvení. Dle druhu mají barvu žlutou, zelenou, bílou, nebo dokonce hnědou. Mšice si svůj úkryt volí na spodní straně listů či na stoncích. Samice mají schopnost vytvářet křídla, a tak jsou schopny přelétávat z rostliny na rostlinu, kde také kladou svá vajíčka.
Postřik z kopřiv
Kopřivový hnůj je velmi bohatým rostlinným hnojivem. Pro přípravu tohoto postřiku budete potřebovat 10 dkg kopřivových listů a vodu. Listy si nakrájejte na malé kousky a zalijte je asi litrem vody. Nádobu přikryjte gázou nebo bavlněným hadříkem a nechte směs fermentovat. Každý den směs lehce promíchejte. Asi po třech týdnech, kdy směs přestane pěnit, je plně připravena k použití. Nyní stačí smíchat kopřivový hnůj s vodou v poměru 1 : 10. Rozprašovačem pak aplikujte na rostlinu nejlépe během vegetačního období. Tento postřik se doporučuje provádět 2× týdně.
Jedlá soda na mšice
Pokud chcete bojovat se mšicemi a nemáte čas na vytváření kopřivového postřiku, stačí zajít do kuchyně a vzít jedlou sodu. Postačí vám dvě lžíce jedlé sody smíchat ve vodě a máte postřik na světě. Tento postřik mšice zakryje a znehybní. Po zaschnutí jedlé sody rostlinu opláchněte i s nežádoucími mšicemi. Aplikace se doporučuje dvakrát týdně.
Zdroj: https://www.almanac.com/pest/aphids