Myši dokážou v domácnosti napáchat velké škody, co nejdříve je vyžeňte
Mít doma myši je jistě problém, pokud je tedy cíleně nechováte jako domácí mazlíčky nebo pro jiné účely. Pokud tomu tak není, je dobré vědět, jakými způsoby se přítomnosti těchto nezvaných hlodavců zbavíte. Mohou totiž přenášet různé nemoci, snadno a rychle se množí a mohou způsobit značné škody.
Abyste zjistili, že máte doma myši, nemusíte nutně vidět přímo samotná zvířata, protože je prozradí i stopy nebo hromádky trusu, zejména v klidných koutech, ve skříních a podobně.
Levandule a máta
K odrazení hlodavců můžete využít jejich velice citlivého čenichu a nesnášenlivosti určitých vůní. Myším je například odporná levandule, kterou můžete v domě rozmístit v různých formách. Buď můžete mít živé rostliny, nebo lze po domě rozvěsit textilní sáčky se sušenou levandulí. Pomohou i misky s vodou, do které přidáte několik kapek éterického levandulového oleje. Obdobný účinek má na myši také vůně máty.
Plesnivý citron
Ačkoliv jsou myši schopné hledat potravu i v odpadcích, přece jen jim je pach některých specifických zkažených potravin velice nepříjemný a snaží se mu podle možnosti zcela vyhnout. Nejtypičtějším příkladem takové potraviny je citron, který již začal plesnivět. Vezměte tedy citrony, rozkrájejte je a umístěte je na místa, kde jste detekovali samotné hlodavce nebo stopy jejich pobytu. S pokračujícími rozkladnými procesy v citronech se zvyšuje naděje, že se myši vydají hledat přijatelnější působiště.
Humánní odchyt
Pokud nejste příznivcem likvidačních pastí a útok na myší čenich nebyl úspěšný, můžete si pořídit humánní pasti, vyrobené z různých materiálů, například drátů. Takové pasti nalákají myši, ale i jiné menší hlodavce dovnitř na návnadu a důmyslná konstrukce zároveň zvířatům zabrání z pasti uniknout. Umístěte je na místa, kde je vyšší pravděpodobnost pohybu myší. Past lze poté jednoduše přenést do volné přírody dostatečně daleko od vašeho obydlí a tam kořist vypustit.