Mulč z pilin udrží půdu okolo rostlin kvalitní, zpomalí růst plevelu i plísní
Piliny získávané ze dřeva či přímo ze stromů nemusí být pouze odpad, ale naopak velmi účinný prostředek pro zahrádku. Mají mnoho využití, ale nejvíce svědčí rostlinám, které mají rády kyselou půdu. Piliny je vhodné využít kompostované.
Buďte opatrní na to, jaké piliny použijete
I kompostování pilin má svá pravidla. Ty jsou ovšem podobná jako u kompostování celkově. Rozhodně byste neměli kompostovat piliny, které byly nějakým způsobem chemicky ošetřené. Piliny z dřevěného nábytku tudíž nejsou vhodné. Také si dávejte pozor, aby strom, ze kterého piliny pocházejí, nebyl nakažen nemocí či parazitem, který by dále mohl infikovat flóru na vašem pozemku. Také piliny z některých druhů stromů se pro tato využití nehodí, protože obsahují látky škodlivé pro ostatní rostliny. Patří mezi ně například ořech, dub, akát či olše.
Mulčování jako klíč k úspěchu
Zkompostované piliny můžete využít jako mulč. Mulčování jako takové v sobě skrývá mnoho benefitů. Vrstva hmoty ztěžuje prorůstaní plevele a zároveň udržuje vlhkost a stálou teplotu. Piliny pak půdu obohacují o velké množství živin, které jsou pro správný růst potřebné. Samotnou půdu piliny vlastně hnojí, tím také zlepšují kvalitu organického života, který v půdě probíhá. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud nebudete oddělovat půdu a mulč pomocí fólie. Ta účinek pilin utlumí svou neprostupností.
Nezapomeňte mulč také doplňovat. Stejně jako každá organická hmota se totiž postupně zpracovává. Jeho výška by měla být několik centimetrů, ale nedávejte vrstvu zbytečně velkou. Mohla by pak způsobit těžkou prostupnost pro vodu a živiny. Kompostováním pilin také zamezíte zbytečnému rozfoukávání mulče, jelikož je hmota těžší.
Mulč v tomto použití může také u keříkových rostlin zamezit plesnivění či jinému onemocnění plodů, jelikož je izoluje od půdy, která by mohla být potenciálně nakažená.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/mulch/using-sawdust-as-mulch.htm