Close Up Tractor With Chain Mower Chopping Dry Grass Maintenance Territory Mulching Grass Agricultural Machinery

Mulč ochrání rostliny před rozmary počasí i plevelem. Ten nejlepší je čistě přírodní

Každý zahradník, ať se jedná o amatéra, nebo profesionála, musí vědět, jak se starat o rostliny a keře. I jim se ale nevyhnou problémy. Sucho, mrazy, houbové choroby, nebo dokonce napadení škůdci může rostlinu velmi oslabit. Kvalita plodin v případě pěstování zeleniny nebo ovoce nebude tak veliká, proto je dobré si pomoci.

Jak používat zahradní mulč?

Mezi zahradní mulč se počítá všechno, co pokryje půdu pod rostlinami. Můžete se tak jednat o ryze přírodní suroviny, například větve nebo listí stromů. Mulč zabrání nadměrnému vysychání půdy, chrání ji před slunečním zářením a také zajistí izolaci kořenů před extrémními teplotami. Zamezí růstu plevele, který může rostliny ohrozit a také vůbec nevypadá kolem okrasných květin hezky.

Mohlo by vás zajímat:  Sůl škodí zdraví. Lepší je využít ji úplně jinak, na své si přijdou i děti

Co můžete použít jako mulč? Přírodní suroviny budou nejlepším řešením. Většina zahradníků ale používá agrotextilii, koupit si můžete i kvalitní bio podestýlku. V obchodech je to kombinace kůry stromů, lupínků z kokosu nebo jehličí. Takový mulč si pak snadno vytvoříte také doma. Zahradní odpad bude tím nejlepším řešením. Sláma, seno, kompost nebo posekaná tráva se také budou hodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně používat mulč?

Musíte si nejdříve připravit substrát, abyste mohli mulčovat. Kolem rostliny musí být čisto, odstraňte nejen plevel, ale také další nečistoty. Zryjte půdu, ale dávejte pozor, aby se nepoškodily kořeny rostlin. Mulč musí být přizpůsobený tomu, o jakou rostlinu se jedná. Vhodná je například borová kůra. Můžete použít nejen tu, ale také větvičky stromu. Lze ji využívat po celý rok, jehličí ochrání například kořeny v zimním období.

Mohlo by vás zajímat:  Zařiďte si na balkoně malou zahrádku. Tyto druhy zeleniny či ovoce si zde vypěstujete

Piliny jsou velmi oblíbenou metodou, jak zazimovat nebo jinak ochránit rostliny. Musí se ale několik měsíců kompostovat, protože piliny obsahují látky, které rostliny napadají. Vhodný je také zahradní odpad, který byste jinak museli vyvážet. Používejte posekanou trávu, slámu nebo seno a uvidíte, že se rostlinám bude dařit. Jahody budou plodit, stejně jako další ovoce.

Zdroj: https://joegardener.com/podcast/110-why-mulch-matters/
Přidat na Seznam.cz