Mšice nepohrdnou žádnými rostlinami. Ochraňte svou úrodu přírodními prostředky
Objevují se s koncem jara a likvidují rostlinku po rostlince, někdy jimi jsou listy zcela obalené. Řeč je o mšicích, které patří mezi nejčastější škůdce, a není zahradníka, který by jejich útoky každoročně neřešil. Jak s nimi účinně bojovat a nezamořit veškeré okolí různými chemikáliemi?
Co jsou mšice
Tento polokřídlý hmyz napadá rostliny a živí se jako parazit na listech a stoncích, kde saje rostlinné šťávy. Útoky započínají na sklonku jara nebo začátkem léta, listy jsou v důsledku jejich ataků zkroucené, výhonky bývají zakrnělé a na celé rostlině se objevuje lepkavá šťáva. Shluky červíků připomínají bílé obláčky na listech, mšice mohou měřit od 2 do 10 milimetrů. Co dělat ve chvíli, kdy se mšice objeví v zahradě?
Insekticidy z hobbymarketů
Většina lidí sáhne po různých přípravcích, které jsou k zakoupení v hobbymarketech. Tyto insekticidy je vhodné používat podle návodu, obsahují však chemikálie, kterými se zamořuje půda v záhonech.
Rostlinami proti mšicím
Mnohem efektivnější je bojovat proti mšicím přírodními způsoby. Mšice nesnesou určité druhy rostlin, jako je máta nebo koriandr. Tomuto hmyzu vadí především silné aroma, jako přírodní repelent tak mohou působit čerstvě natrhané lístky z obou rostlin rozsypané mezi řádky nebo zasazení čerstvých bylin přímo na kraje záhonů.
Kopřivový nálev jako přírodní repelent
Další možností, jak se zbavit mšic ze záhonu, je postříkat postižené rostliny nálevem z kopřiv. Pro přípravu odvaru je možné použít čerstvé i sušené kopřivy, stačí hrst zalít horkou vodou a nechat vychladnout, přelít do rozprašovače a postříkat roztokem záhony.
Tabákovým aroma proti mšicím
Neméně účinný je odvar z tabáku, postupuje se obdobně jako s kopřivami. Hrst sušeného tabáku se zalije horkou vodou a nechá vychladnout, poté se pomocí rozprašovače rozptýlí po záhonech alespoň dvakrát denně. Mšice se pak vyhnou ošetřeným rostlinám obloukem.
Česnek a cibuli mšice nesnesou
Obdobně nesnesou mšice česnek nebo cibuli, nakrájené čerstvé plátky lze rozprostřít mezi záhony a po mšicích nebude po pár minutách ani památky.
Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/aphids.html