5034

Mšic se můžeme zbavit mechanicky i pomocí osvědčených domácích metod

Napadení rostlin mšicemi je velmi nepříjemná věc, protože kvůli nim můžete přijít o celou úrodu na svých záhonech. Nemusíte přitom vůbec používat chemické prostředky, abyste se jich zbavili. Existuje mnoho přírodních variant, které neublíží rostlinám a pomohou vám s těmito malými škůdci. Nyní si představíme několik domácích produktů proti mšicím.

Mechanické metody

Tohle není příliš příjemné, ale jedná se o efektivní metodu, pokud je napadení malé. Můžete je jednoduše setřít prsty (v rukavici) nebo pomocí hadříku. Zkusit je můžete také opláchnout silnějším proudem vody. Dávejte si ale pozor, abyste přitom nepřelili rostliny nebo jim vodou nezlomili listy nebo stonky. Tyto metody ale fungují jen ve chvíli, kdy se mšice objeví.

Mohlo by vás zajímat:  Neustálé koukání do obrazovky namáhá zrak. Zdravotním problémům s očima předejdou známé superpotraviny
5568
Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní prostředky pro každou zahradu

Mýdlový roztok je první možností, jakou můžete použít. Stačí pár kapek jemného mýdla s vodu. Touto směsí postříkejte rostliny a uvidíte, jak mšice zmizí. Další možností je neemový olej, který funguje jako přírodní insekticid. Funguje jako prevence a zároveň zabíjí mšice, které se na rostlinách již objevily. Smíchejte ho s vodou a nastříkejte na rostliny.

Česnek a cibule patří také mezi silné prostředky, které fungují na mšice. Stroužky česneku rozdrťte, smíchejte s cibulí, vodou a nechte louhovat. Až se uvolní všechny prospěšné látky, nalijte roztok do lahve s rozprašovačem a nastříkejte na rostliny. A nakonec můžete zkusit také chilli papričky. Stačí je nasekat a smíchat s vodou. Silná vůně těchto surovin mšice odpuzuje.

Mohlo by vás zajímat:  Přepichování rajčat zajistí bohatou úrodu. Klíčem k úspěchu je počkat na správný okamžik

Využijte přirozené predátory

Možná se budete divit, ale mšice mají mnoho přirozených predátorů. Když přilákáte do své zahrady berušky, pavouky nebo vosičky, budou fungovat i jako prevence. Populaci těchto škůdců udrží pod kontrolou a vy se nebudete muset obávat o své záhony. Jestli chcete prospěšný hmyz přilákat, můžete si na zahradě postavit hmyzí hotel.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/pests/insects-diseases-weeds/stop-aphids/
Přidat na Seznam.cz