Adult Indian Meal Moth Species Plodia Interpunctella

Moli dokážou nadělat v kuchyni pořádnou spoušť. Jednoduchá past je pomůže zneškodnit

Každý, kdo měl doma alespoň jednou v životě potravinové moly, dobře ví, jak dokážou otrávit život. Tito malí škůdci se nejenže živí potravinami, které tím znehodnocují a musíme je vyhodit, ale také se velmi rychle rozmnožují. Patří do řádu motýlů s asi 3000 druhy rozšířenými ve všech klimatických pásmech. Svým vzhledem připomínají malé můry.

Proč se moli objevují v našich domovech?

Dospělí moli mají štíhlé, chlupaté tělo s barvou od bělavé přes žlutou až po šedohnědou. Larvy molů žijí v trubicových obalech tvořených převážně zbytky potravy. Mezi nejrozšířenější moly patří mol šatní a mol potravinový. Larvy prvních zmíněných se živí vlněnými textiliemi a kožešinou, zatímco larvy druhých mají rády suché potraviny, například cukr, krupici, mouku a otruby.

Mohlo by vás zajímat:  Jakmile se objeví, lidé utíkají do lékárny. Opar přitom vyléčí i zelenina, med či bylinky

Moli se velmi rychle zabydlí v kuchyni, snadno se dostanou do nechráněných obalů s potravinami a znehodnotí je. Pokud zjistíme, že se naše kuchyně stala domovem potravinových molů, musíme se nejprve co nejdříve zbavit larev. Bohužel to znamená vyhodit veškeré jídlo, ve kterém žijí, a důkladně vyčistit skříně. To lze provést vodou smíchanou s pár lžícemi octa nebo jen samotným octem, který účinně dezinfikuje a zabíjí vajíčka molů.

Zdroj obrázku: Freepik

Připravte past

Dospělých molů se zbavíte účinnou pastí na bázi octa a vína. Do misky nalijte trochu kyselého vína, které moli milují, a octa, který nenávidí. Hmyz přitahovaný příjemnou vůní se v misce utopí. Zbavit se larev i dospělých jedinců ale nestačí. Abyste zabránili jejich opětovnému výskytu, musíte dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany využijeme na výrobu dekorací, při masáži i během praní

Sypké výrobky, jako je cukr, mouka a krupice, by měly být ihned po nákupu nasypány do skleněných nádob nebo dóz. Skříňky pravidelně čistěte a preventivně dezinfikujte octem. Do skříněk můžete umístit sáčky s levandulí nebo sem položit levandulové mýdlo, moli tuto vůni nenávidí. Podobný efekt mají citrusové kůry, hřebíček, nové koření a bobkové listy.

Zdroj: https://www.almanac.com/how-get-rid-pantry-moths-and-worms
Přidat na Seznam.cz