Empty Pavilion Garden

Moderní zahradní design myslí na ekologii a multifunkčnost

Když se řekne září, mnozí z nás vnímají první známky podzimu. Ale pro milovníky zahrad a zahradní architekturu je to čas, kdy se můžeme podívat na trendy, které ovlivní následující rok. Co tedy letos dominuje světu zahradního designu? Pojďme se na to podívat.

Ekologické zahrady

Současný trend v zahradní architektuře je zaměřen na ekologii a udržitelnost. Zahrady se stávají nejen místem odpočinku, ale také prostředím, které podporuje místní ekosystém. Volba rostlin je klíčová: domácí druhy, které poskytují potravu a útočiště místním živočichům, jsou v kurzu. Rovněž kompostování, shromažďování dešťové vody a použití ekologických hnojiv nabývají na důležitosti. Tento ekologický přístup také pomáhá zvyšovat biodiverzitu a zlepšovat kvalitu půdy v zahradě. Navíc ekologické zahrady často vypadají esteticky přitažlivě a zároveň poskytují smysluplný přínos pro naše životní prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Jedny z nejjedovatějších rostlin potkáme i v našich podmínkách. Namístě je největší opatrnost
Zdroj obrázku: Freepik

Minimalistické a multifunkční zahrady

V odpověď na rostoucí urbanizaci a menší životní prostory v městech se zahrady stávají kompaktnějšími, ale zároveň nabité více funkcemi. Minimalistický design se spojuje s praktičností. Menší prostory mohou sloužit jako odpočinkové zóny, zahrady na střeše budov nebo vertikální zahrady na balkonech. Různorodost funkcí a skvělé využití prostoru jsou zde klíčem. V dnešní době je také populární kombinace rostlinných a kamenných prvků pro vytvoření harmonické rovnováhy. Udržitelné materiály, jako je recyklované dřevo nebo přírodní kámen, jsou také stále oblíbenějšími volbami v minimalistickém designu.

Mohlo by vás zajímat:  Prohlížením jídla v obchodě vyvolává pozornost, metoda však odhalí zkažené zboží

Technologie v zahradě

Jak se technologie rozvíjejí, stávají se součástí i našich zahrad. Inteligentní zavlažovací systémy, které monitorují potřebu vody rostlin a optimalizují spotřebu, jsou stále oblíbenější. Dále solární osvětlení, které šetří energii, nebo aplikace pro sledování růstu a potřeb rostlin, všechno toto se stává nezbytnou součástí moderní zahrady. Takové technologie nejenže zefektivňují péči o zahradu, ale také pomáhají snížit její environmentální dopad.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/garden/designs/a42638705/garden-trends/
Přidat na Seznam.cz