Hedgehog 1759027 1920

Miloučký ježek se postará o zahradu bez škůdců, s vaším psem ale kamarádit nebude

Maličký ježek je velmi roztomilý. Svoji přítomnost vám dá najevo například tím, že večer za úplného ticha uslyšíte na zahradě dupání a hluk. Ježek není ale jen roztomilý, je také užitečný. Živí se hmyzem a slimáky, takže vás zbaví nepřátel číslo jedna. Pokud máte psa, ježek se u vás nezdrží. Dejte mu šanci a vytvořte mu vhodné podmínky pro přežití. Potřebuje své útočiště, kam se schová a bude se cítit v bezpečí. Přirozené prostředí pro ježka je pod keřem, kolem stromu či v houštinách. Můžete také pod hromadu listí umístit dřevěný domek, kde se zabydlí. Je důležité, aby ono místo bylo klidné, a ježek si mohl vytvořit své hnízdo. Jak lze nalákat ježka na zahradu?

Mohlo by vás zajímat:  S balkonovými květinami se není nutné loučit. Při správném zazimování na jaře znovu rozkvetou

V čem je ježek užitečný

Ježek je příbuzný s krtkem a rejskem. Jen s tím rozdílem, že pro nás ježek není takovým škůdcem, jako jeho příbuzní. Na zahradě je náš spojenec, protože pojídá různý hmyz a také hlemýždě, plazy a slimáky. Že se říká, jak moc má ježek rád jablíčka a jiné ovoce? Je to jen pohádkový mýtus. Ježek je masožravec a jeho jídelníček je tvořen ze 70 % hmyzem. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kde ježka můžeme potkat

Ježek obývá lesy, husté houštiny, ale také louky. Jeho výskyt je především na okrajích porostů, vesnic i měst. Narazit na něj můžete v parku, na zahradě a jinde. Když vás uvidí, buď uteče, nebo se schoulí do klubíčka. Ježek je noční dravec, který v této době loví. Je také poměrně dost plachý a bohužel se neumí příliš bránit. Jeho obrana spočívá ve stočení se do klubíčka, proto se toulky přes silnici mnohdy zvrtnou a ježek skončí pod koly aut.  

Mohlo by vás zajímat:  Životadárná fotosyntéza by bez rostlin skončila, nechme je žít

Jak ježka přilákat

Bezpochyby se vyplatí ježka pozvat na vaši zahradu. Musí ale mít bezpečný úkryt a poté si jej na zahradě udržíte a můžete jásat z odstranění škůdců, kteří ničí rostliny i zeleninu. Nejlepší způsob, jak nalákat ježka, je počkat až přijde sám. Ve spodní části plotu by měly být mezery kudy ježek vleze. Lepší variantou bude ponechání pozemku bez plotu. Můžete využít například živý plot, který zároveň poslouží jako úkryt. Jestliže máte psa, oploťte kus jinde, ať se pes k ježkovi nedostane, vyhnal by ho. Také bychom neměli zapomenout na kompostér, který ježka přímo láká.

Mohlo by vás zajímat:  Perfektní a levné hnojivo na zahradu? Využijte kávovou sedlinu
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak se o ježka na zahradě postarat

Pokud se vám ježka podaří přilákat, musíte mu poskytnout bezpečný domov. Přestaňte používat veškeré insekticidy proti škůdcům. Pokud ježek pozře chemicky ošetřenou rostlinu, zemře. Také byste měli před sekáním trávy celé okolí zkontrolovat, zda se v ní ježek neukrývá. Zajistěte ježkům bezpečný pobyt, ale nic víc neřešte a hlavně je nekrmte. Jídla mají na zahradě velké množství. Možná jim můžete nabídnout pouze čistou vodu a nanejvýš psí granule, ty mají opravdu velmi rádi.

Přidat na Seznam.cz