Field Vole Shorttailed Vole Microtus Agrestis Walking Natural Habitat Green Forest Environment

Hraboše ze zahrady vystrnadí vůně vlasů, chlupů nebo některých rostlin

Hraboš je hlodavec, který je svým vzrůstem o něco menší než myš. I přesto toho dokáže docela hodně spořádat. Když se pak vydá hladový na naši zahradu, může být se spoustou rostlin konec. Jak ale poznat, že u nás hraboš vůbec bydlí? A co proti němu použít? To a ještě více se dozvíte v dnešním článku. Čtěte dál.

Jak poznat, že je na naší zahradě nevítaný návštěvník

Ačkoli je hraboš poměrně dobře rozpoznatelný, málokdy se stane, že se s ním setkáme tváří v tvář. Proč tomu tak ale je? Hraboš je totiž tvor noční. Nejvíce aktivní je tak v době, kdy většina z nás spí. K tomu je to tvor poměrně plachý a setkávání s člověkem se tak bude vyhýbat, jak jen to půjde. I tak je ale několik znamení, která nám mohou přítomnost hraboše na zahradě prozradit. Jedním z nich jsou samozřejmě dírky a tunely, které po sobě bude hraboš zanechávat. Ty se mohou ukazovat i ve formě vypouklin v zemi. Že je něco špatně, nám mohou prozradit i rostliny, které buď budou přímo okousané, nebo budou vadnout, jelikož se jim skrze hlodavčí tunely nebudou dostávat ke kořenům potřebné živiny.

Mohlo by vás zajímat:  Počet klíšťat na zahradě zredukuje pravidelné stříhání rostlin, bariéra ze štěrku a speciální postřik
Zdroj obrázku: Freepik

Jak hraboše ze zahrady vyhnat

Je samozřejmě mnoho jedů a dalších extrémnějších řešení, která mohou situaci s hraboši vyřešit. I tak je ale třeba brát v potaz to, že i hlodavci jsou důležitou součástí ekosystému. Můžeme tak využít několik babských rad. Většina z nich se zakládá na vůních. Do hraboších jam můžeme vložit například lidské vlasy ze hřebenu či psí chlupy z kartáče. Ty by měly hraboše vyděsit. Hodit se může i skořice či česnek. Ze zahrady můžeme využít třeba větvičky túje nebo ořechové listy. Vůně vlasů či chlupů se hraboš zalekne, protože ucítí predátora. Zbytek mu zase nemusí být zrovna aromaticky příjemný a způsobí to, že se mu u nás na pozemku nebude zrovna líbit. Nejefektivnější je suroviny nastražit blízko jeho chodeb.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-voles-in-your-yard-and-garden/
Přidat na Seznam.cz