Raw Oyster Mushrooms Close Up

Hříbky nebo žampiony nejsou jediné. Sbírat se vyplatí i hlívu, houbu mládí

Ať už patříte mezi vášnivé houbaře, nebo ne, zapamatujte si hlívu ústřičnou, protože patří mezi mimořádně prospěšné houby. I když je ještě brzy na její sběr, jelikož roste v chladnějších dnech, vyplatí se ji zařadit na seznam. Pro její sběr musíte zavítat do lesa. Není těžké ji identifikovat. Tato houba je doslova pokladnicí živin.

Zde je výčet zdraví prospěšných látek: bílkoviny, vláknina, kyselina listová, železo, zinek, draslík, fosfor, selen, vitamíny B, C a D. Hlíva je k mání po celý rok v obchodech, ale většinou je chudší na živiny, proto se vyplatí ji sbírat v pozdním podzimu, kdy jsou v noci mrazy a přes den vyšší teploty. Hlíva se vyskytuje nejčastěji na bucích, habrech, břízách nebo ořeších. Houbu nepřehlédnete, jelikož je podobná lastuře ústřic.

Mohlo by vás zajímat:  Hnědá rýže je zdravější a výživnější než bílá. Ideální je pro diabetiky i při hubnutí

Zdravotní účinky

Hlíva ústřičná je ideální houbou pro lidi trpící obezitou nebo nadváhou. Na 100 g hub připadá pouze 33 kalorií. Neobsahuje lepek, tuk ani cholesterol, takže ji mohou konzumovat lidé držící dietu. Naopak obsahuje vitamíny a antioxidanty, které z ní dělají elixír mládí. Vitamíny skupiny B a proteiny pomáhají udržovat pokožku v dobré kondici a zlepšují metabolismus.

Zdroj obrázku: Freepik

Vitamín D zlepšuje činnost imunitního systému. Zmírňuje záněty a je účinný pro zmírnění příznaků artritidy, syndromu dráždivého tračníku a zažívacích potíží. Vysoký obsah vitamínu B3 zabraňuje vzniku aterosklerotických lézí, zlepšuje krevní oběh a snižuje riziko infarktu či mrtvice.

Mohlo by vás zajímat:  Zavařování cuket

Jak jíst hlívu ústřičnou?

Připravit hlívu ke konzumaci je velice snadná záležitost. Stačí je pár minut podusit přikryté a přidat do dalších jídel. Nepřehánějte to s tepelnou úpravou, jinak ztratí své nutriční hodnoty, stejně jako ostatní pokrmy. Zapomeňte na zbytečné obalování, smažení nebo dlouhé vaření, jak už bylo zmíněno, pokrm by ztratil cenné živiny. Hlíva potěší hlavně vegetariány, protože je skvělou náhradou masa.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/oyster-mushroom-benefits
Přidat na Seznam.cz