Mech mezi dlažebními kostkami není nutné složitě vytrhávat. Existují efektivnější metody
Na jaře, jakmile začne slunce trochu hřát, vyrazíme na své zahrady a chytáme se prvních jarních prací. Jednou z mnoha je i údržba chodníků a příjezdových cest kolem domu. Mezi nežádoucí patří zarůstání dlaždiček mechem. Tento mech nejen že nevypadá hezky, ale navíc může příjezdové cesty i poničit. Jak se tohoto mechu zbavit tak, abychom dlaždičky neponičili?
Mechanické metody odstranění mechu
Ruční, tedy mechanická metoda odstranění mechu z dlaždiček je velmi efektivní. Ale na druhou stranu také náročná. Jak časově, tak i fyzicky. Nejlépe nám k tomuto poslouží motyčka, rýč, špachtle nebo malý šroubovák. Toto nářadí nám ulehčí odstranění mechu a při jemném použití dlaždičku ani neponičíme. Musíme si ovšem dávat pozor na to, abychom mech odstranili i s kořínky.
Mechanicky, ale lehce
Zkusit také můžete metodu, při které vám pomůže tlakový čistič. Toto chytré zařízení vás dokáže během pár minut zbavit nepříjemného mechu i plevele, kterým se dobře daří v prostorách mezi dlaždicemi. Postačí, když trysku tlakového čističe namíříte na nežádoucí rostlinu, a po chvíli uvidíte, jak se mech z dlaždičky sám pustí. Navíc si takto ošetřený chodníček i krásně vyčistíte. Jednu nevýhodu tato metoda ovšem má. A to, že společně s mechem si můžete z prostor mezi dlaždičkami odstranit také fixační písek.
Nejekologičtější metoda odstranění mechu
Máte v dílně přenosný hořák? Tak jej použijte. Když totiž namíříte oheň směrem k nežádoucím rostlinám na dlaždičkách, docílíte toho, že tyto rostliny spálíte, a to i s jejich kořeny. Odborníci tvrdí, že tato metoda je nejekologičtější.
Domácí chemické metody
Pomocníkem s tímto problémem může být i ocet. Tekutina vzniklá smícháním octa a vody v poměru 1 : 2 se nastříká na dlaždičky jemným rozprašovačem. Důležité je, aby se tento proces prováděl zásadně za slunečného a suchého počasí. Tuto metodu je vhodné několikrát opakovat.
Zdroj: https://www.installitdirect.com/learn/how-to-get-rid-of-moss/