Outdoors Cobblestone Texture With Grass

Mech a plevel mezi dlažebními kostkami vypadají odolně. Zaručeně je porazí tři domácí postřiky

Co trápí majitele domků a zahrad každé léto? Je to plevel. Tentokrát bude řeč o plevelných rostlinách a mechu, které se dostávají do štěrbin mezi dlažební kostky v zahradním chodníčku, mezi betony v příjezdové cestě nebo do zámkové dlažby, ze které je vytvořeno garážové stání. Nejhorší je situace ve vlhkých nebo zastíněných místech, ale ani slunce nedokáže často vypálit tohle úporné býlí. Co v takové chvíli dělat? Ručně vytrhat? Zkuste se inspirovat osvědčenými tipy.

Krásné dlažební kostky bez mechu

Dlažební kostky, žulové hranoly, betony nebo zámková dlažba jsou oblíbené pro svůj vzhled a praktické využití na cesty, parkoviště i okraje záhonků. Velkou výhodou je jejich odolnost. Tedy jen do chvíle, než se objeví plevel. Různé plevelné rostliny mají totiž extrémně hluboké kořeny, které mohou způsobovat nadzvedávání terénu, nebo dokonce vypadávání jednotlivých dílků z chodníku. Plevel se proto musí likvidovat nejen z estetických důvodů, ale také proto, aby zůstal povrch rovný a neporušený. Jak jej účinně odstranit pomocí domácích metod?

Mohlo by vás zajímat:  Zjitit pH půdy jde i bez speciálních přístrojů. Stačí udělat jednoduchou chemickou reakci
Zdroj obrázku: Freepik

Roztok vody s octem

Dráždivé nebo agresivní chemikálie, které mohou ohrozit okolní půdu nebo spodní vodu? Těmto přípravkům je vhodnější se vyhnout a nahradit je univerzálním a ekologickým čističem, který má každý doma. Je jím ocet, dva litry se smíchají s litrem vody, přidá se 20 mililitrů tekutého mýdla nebo prostředku na mytí nádobí. Připravený roztok se přelije do lahvičky s rozprašovačem a aplikuje se přímo na nežádoucí rostliny. Pro zvýšení účinku se může do směsi přidat odvar z listů ořešáku.

Mohlo by vás zajímat:  Dlažební kostky vyčistí nejen od mechu domácí octový postřik

Ocet v kombinaci se solí nebo éterickým olejem

Dalším osvědčeným domácím herbicidem je roztok z jednoho litru vody, sklenice octa, půl sklenice soli a lžičky prostředku na mytí nádobí. Opět stačí smíchat a postříkat směsí plevelné rostliny a mech, následně dočistit pomocí vysokotlakého čističe. Neméně účinnou metodou je postříkat plevel směsí octa a hřebíčkového éterického oleje. Na jeden litr octa postačuje 8 mililitrů hřebíčkového oleje a kapka tekutého mýdla, před použitím se musí dobře promíchat.

Zdroj: https://www.express.co.uk/life-style/garden/1619510/get-rid-of-moss-between-paving-stones-white-vinegar-evg
Přidat na Seznam.cz