Malý průvodce hnojivy: výběr je široký, každá rostlina tak najde to svoje
Na trhu najdete nespočet hnojiv, která se na rostliny a stromy používají. Můžete si vybrat podle druhu květiny nebo podle půdy, ve které budou růst. Vyzkoušet můžete například čedičovou mouku, která se hodí jako doplněk ke hnoji nebo kompostu.
Jak hnojiva používat?
Čedičovou mouku můžete použit k biohumusu, hnoji nebo kompostu. Za 25 kilogramů hnojiva zaplatíte asi 150 korun a můžete si ji zakoupit také v menším množství, záleží, kolik květin s ní budete hnojit. Je to hnojivo, které je přírodního původu. Jedná se o namletou horninu a je skvělá pro pěstování okrasných rostlin jak na zahradě, tak v květináčích. Můžete ji použít také na ovoce nebo zeleninu.
Mouku použijte, pokud máte půdu nekvalitní nebo ještě před založením trávníku. Doporučené dávkování je 1,5–3 kilogramu čedičové mouky na 10 metrů čtverečních. Můžete ji smíchat s ornicí ještě před samotnou výsadbou rostlin nebo trávy. Jestli budete hnojit již rostoucí květiny, mouku nasypte na zem mezi rostliny a hráběmi promíchejte s půdou. Jahody ale můžete moukou posypat úplně.
Hnojiva se dělí do různých skupin
Určitě znáte časté dělení na tekutá a pevná hnojiva. Mnoho z nich může obsahovat speciální složky a látky, které jsou vhodné právě pro daný typ rostlin nebo stromů. Mohou se také dělit do jiných skupin, jako je účinnost nebo vliv na půdní reakci.
Některé rostliny hnojení vůbec nevyžadují a stačí jim pravidelná zálivka nebo odstraňování starších částí rostliny. Jiné ale hnojit musíte pravidelně, jinak se rostlině vůbec nepodaří vykvést nebo nést plody. Hnojivo si můžete vyrobit také sami doma, například z kávové sedliny nebo čajových sáčků. Na kompost můžete přidat banánové slupky, vaječné skořápky, sedlinu nebo posekanou trávu. Pokud máte velkou zahradu, rozhodně si kompost založte, protože s ním ušetříte mnoho peněz za nakoupená hnojiva.
Zdroj: https://www.thepioneerwoman.com/home-lifestyle/gardening/g36549860/best-flower-fertilizers/