Dracena2

Dracéna právem zdobí nejeden interiér. Její nenáročnost i krása uchvátí každého

Dracéna je oblíbená pokojová rostlina pocházející z Madagaskaru a dalších ostrovů v Indickém oceánu. Před staletími se pryskyřice ze stonků této rostlinky používala k výrobě zubních past, barviv a léků. Dnes se stále používá do laků a při fotogravírování. Péče o dracénu je poměrně jednoduchá a vydrží i určité zanedbání. Nejlepší ovšem je, že dracéna pomáhá čistit vzduch, který dýcháme. Pojďme se tedy podívat na její druhy.

Dracéna obecně

Dracéna je okrasná pokojová rostlina, která se pěstuje uvnitř, v subtropických oblastech i venku. V interiéru dosahuje výšky až jednoho metru a má vzhled hustého stromu. Jeho lesklé listy mohou dorůst až do délky 50 cm. Nejoblíbenějším kultivarem je ‚Variegata‘ žlutého typu s názvem Song of India (píseň Indie).

Mohlo by vás zajímat:  Oživit domov je hračka, stačí pár květináčů a nádherné, přitom nenáročné rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Zajímavým faktem o dracéně je, že má sekundární zahušťující meristém, který umožňuje růst širokým, hustým a šťavnatým kořenům. Nejen že jsou její listy s krásnými barevnými vzory ozdobou každé místnosti, ale dracéna také zlepšuje kvalitu vzduchu. Pravidelné otírání jak horní, tak spodní strany listů vlhkým hadříkem umožňuje rostlině volnou výměnu vzduchu.

3 nejoblíbenější druhy dracény

Dracaena marginata

Běžně známá jako dracéna s červeným okrajem nebo madagaskarský dračí strom. Je to vždy zelený strom, který může dorůst až do výšky 150 cm. Pokud hledáte rostlinu, která vám odpustí, že ji občas zapomenete zalít, je to ta pravá volba. Snáší jak suchý vzduch, tak i lehký stín, ale není mrazuvzdorná. Neumisťujte ji tedy na studený parapet nebo podlahu, protože když se ochladí, opadají jí listy.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny v ložnici se postarají o klidný spánek a zdravý odpočinek
Zdroj obrázku: Freepik

Dracaena reflexa

Je to jedna z nejvíce vizuálně nápadných pokojových rostlin. Hlavní ozdobou jsou její listy. Určitě nepřehlédnete žluté pruhy na úzkých špičatých listech. Daří se jí jak vevnitř, tak v částečně stinném venkovním prostoru, např. na terase.

Dracaena godseffiana

Od ostatních dracén se liší oválnými listy s bílými skvrnkami a květy bílé barvy, ze kterých se vytvoří červené bobulky. Vyžaduje také větší péči než ostatní. Musí stát na světlém místě, jinak listy ztratí své vzory. Zalévejte ji opatrně, po malých částech, aby nestála ve vodě (podklad by měl být jen jemně vlhký).

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/houseplants/dracaena/dracaena-houseplant-care.htm
Přidat na Seznam.cz