Maliny potřebují pravidelné hnojení, účinně působí doma vyrobené z banánové slupky
Maliny patří mezi velmi oblíbené ovoce. Je z nich možné připravit džem, marmeládu, mohou se jíst čerstvé nebo je lze dát zmrazit. Ochutíte jimi ovocný pohár, přidáte je do smoothie nebo z nich upečete chutný koláč. Nejlépe chutnají maliny, které se sami vypěstujeme. Abychom docílili velkých plodů, je třeba jim dodat vhodnou péči. A to i podobě hnojiva. Co takhle si ho vyrobit sami?
Základem jsou živiny
Hnojení je základem dobré péče o jakoukoliv rostlinu. Živiny potřebuje ke svému růstu, tvorbě květů i plodů podle toho, jestli je to užitková, nebo okrasná rostlina. Nejvíce jsou důležité draslík, dusík a fosfor. Ty je možné dodat pomocí průmyslově vyrobeného hnojiva. Jestliže ale myslíte ekonomicky a nechce se vám za něj vydávat peníze z rodinného rozpočtu, vyrobte si své vlastní hnojivo na maliny. Bude stejně účinné a navíc ekologické.
Jak pěstovat maliník
Maliník vydrží v zemi růst mnoho let. Potřebuje k tomu stanoviště s dostatkem slunečního svitu a vydatnou zálivku, aby neuschl. Snese i polostín, ale musí být chráněný před větrem. Zemina by měla být mírně kyselá a propustná, aby se v ní moc nedržela voda a rostlině nehnily kořeny. Pravidelně byste měli půdě dopřát vrstvu dobře uleželého domácího kompostu. Ten je vhodné na záhon přidávat na jaře.
Banánové slupky
Maliník potřebuje ke svému zdárnému růstu především dusík, draslík a také hořčík. Na tyto prvky jsou bohaté banánové slupky. Možná je i vy vyhazujete do odpadkového koše, a přitom je to taková škoda. Stačí slupky z banánu nakrájet na menší kousky a zapracovat do půdy, ve které rostou maliníky.
Nezapomeňte na mulč
Mulčování je jednou z možností, jak zamezit vysychání půdy. I maliníku prospěje, když jeho kořeny budete izolovat, aby jim nepříznivé povětrnostní vlivy neuškodily. K mulčování lze využít posekanou trávu, piliny, borovou kůru či kompostované listí.
Zdroj: https://www.rhs.org.uk/fruit/raspberries/grow-your-own