Raspberry 3454504 1920

Maliny k létu patří. Z jejich květů a listů ale můžeme těžit po celý rok

Malinová tinktura by neměla chybět v žádné domácí lékárničce. Má spoustu příznivých vlastností, například snižuje krevní tlak, posiluje srdce, tiší menstruační bolest a gastrointestinální potíže. Maliny jsou zdrojem hořčíku, draslíku, vápníku, mědi, několika vitamínů a organických kyselin. Sto gramů ovoce obsahuje pouze 38 kalorií.

Podporuje srdce a zmírňuje bolesti

Malinová tinktura se vyrábí na bázi lihu nebo vodky. Organické kyseliny čistí tělo od toxinů, stimulují potní žlázy a pomáhají bojovat s horečkou. Malinová tinktura má protizánětlivé vlastnosti a mnoho lidí ji užívá při průjmech a žaludečních potížích. Tiší menstruační křeče a zmírňuje příznaky spojené s obdobím menopauzy. Posiluje krevní cévy a srdce, brzdí aterosklerotické procesy a zlepšuje činnost srdce. S množstvím se to ale nesmí přehánět.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata můžete využít i jinak, než říká okolí. Ušetříte mnoho hodin práce

Na tinkturu potřebujete kilogram zralých malin, půl litru 95% lihoviny, půl litru 40% vodky a 0,4 kilogramu cukru. Omyté maliny zalijte alkoholem ve sklenici, uzavřete a odložte na 4 týdny na teplé místo. Každých pár dní protřepte. Po měsíci sceďte a zbylé maliny zasypte cukrem. Znovu protřepte. Vzniklý sirup a zbylé maliny vymačkejte a nakonec smíchejte se scezeným alkoholem. Nechte na tmavém místě 3 měsíce.

Zdroj obrázku: Freepik

Tinktura z listů

Připravit si můžete i tinkturu z plodů a listů maliníku. Na ni budete potřebovat kilogram ovoce, který po umytí vložíte do zavařovací sklenice. Přidejte asi 10 gramů sušených listů a 0,5 kilogramů cukru. Vše zalijte 0,5 litrem lihu a na 6 týdnů odstavte, čas od času protřepte. Po této době šťávu sceďte a nalijte do lahví. Zrát by měla asi půl roku.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat vinnou révu

Vyrobit si můžete také malinový likér. Potřebovat budete kilogram malin, půl kilogramu cukru a 0,7 litru vodky, což je optimální poměr. Maliny zasypte cukrem a povařte. Přidejte trochu vodky a odstavte. Zbytek alkoholu přilijte k malinám, poté promíchejte a sceďte. Likér by měl být čirý a hustý. Můžete do něj přidat i šťávu z jednoho citronu.

Zdroj: https://1000worldrecipes.com/recipe/show/raspberry-tincture
Přidat na Seznam.cz