Picture Raspberry Berries Ripened Branch Forest Few Pink Berries Hang Branch With Blur Background

Maliny jsou pro škůdce velkým lákadlem. Někteří můžou ovocné keře úplně zničit

Maliny jsou nejen zdravé, ale i nesmírně chutné. Bohužel se stává, že je často napadají choroby a škůdci, kteří ničí úrodu. Na jaře se často objevují mšice žluté, až nazelenalé barvy, které vysávají šťávu z rostlin a přenášejí závažná virová onemocnění. V boji proti nim se osvědčil systematický řez a odstraňování výhonků, ale také speciální preventivní postřiky.

Vosičky zatočí s housenkami

Housenky se živí malinovými listy a produkují jemnou přízi. Postupně se housenky proměňují v krásné hnědé motýly. Pro účinný boj s nimi se vyplatí na zahradu umístit feromonové lapače a aplikovat postřik proti malinovým škůdcům. Tento hmyz má také svého přirozeného nepřítele, a to jsou parazitické vosičky.

Mohlo by vás zajímat:  Běžná školní křída je skvělým pomocníkem v boji proti nezvaným mravencům

Svilušky jsou na malinách běžné. Poznáme je podle žlutých skvrn na listech, které se postupně zvětšují. Listy pak hnědnou a zasychají. Svilušky se živí šťávami z listů, na které také kladou vajíčka. Kromě chemického ošetření, které by mělo být posledním krokem ke snížení populace škůdců, se doporučuje používat prostředky s abamectinem. Tento prostředek neohrožuje ekosystém na zahradě.

Zdroj obrázku: Freepik

Na pakomáry je nejlepší postřik

Pakomár je malinový škůdce, který má za následek oslabené, vadnoucí malinové výhonky a popraskanou kůru. K jeho likvidaci se používají insekticidy k hubení savých a kousavých škůdců. Postřik přinese nejlepší výsledky, když se aplikuje v období odletu much. Proto je nejlepší ho používat, když mladé výhonky dosáhnou 20 až 30 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z bramborových slupek podpoří v růstu pokojové rostliny i zeleninu

Květopas je černý brouk, jehož samičky kladou vajíčka do poupat. Později se z nich líhnou larvy, které se živí uvnitř pupenů. Malinovník plstnatý je nahnědlý brouk, který požírá listy a květní spodek maliníku, takže výnos je mnohem nižší. Hubení škůdců maliníku se provádí prostředkem na ochranu rostlin, který by měl být aplikován v období hromadného výskytu brouků, tedy nejlépe dva týdny před začátkem kvetení maliníku.

Zdroj: https://www.raspberry-depot.com/raspberry-plant-pests.html
Přidat na Seznam.cz